Otevření vyšší zdravotnické školy v Přerově se odkládá o rok

Vyšší odborná škola pro zdravotní sestry v Přerově se od příštího školního roku neotevře, termín se posouvá na září 2021. Společnosti Agel, která chce školu provozovat, se nepodařilo včas ji zapsat do rejstříku škol a školských zařízení. Důvodem byla i chybějící nájemní smlouva s městem. Řekla to mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.

Kvůli vzniku školy zaměřené na výuku budoucích zdravotních sester podepsali v srpnu memorandum zástupci Agelu, hejtmanství, přerovského magistrátu a olomouckého arcibiskupství. Objekt, v němž má škola sídlit, se zavázala příští rok opravit přerovská radnice. Harmonogram rekonstrukce nyní město zřejmě posune, řekl primátor Petr Měřínský (ANO).

O záměru vzniku školy se v Přerově mluví dva roky. „K podání žádosti o zápis nové Vyšší odborné školy zdravotnické do rejstříku škol a školských zařízení nemohlo k 30. září 2019 dojít i z toho důvodu, že teprve až současné vedení města Přerova nabídlo k realizaci společného záměru vhodnou budovu. Doložení smlouvy o nájmu mezi městem a školou vztahující se ke konkrétní budově je přitom jednou z povinných příloh pro podání této žádosti. Nájemní smlouva však teprve bude předmětem dalších společných jednání,“ řekla ČTK Miloševská.

První konkrétní jednání zástupců školy a města se podle ní uskutečnilo až počátkem října, kvůli akreditačnímu řízení je přitom potřeba předložit ministerstvu zdravotnictví a následně ministerstvu školství detailní informace týkající se nově vznikající školy, doplnila Miloševská. „Aktuálně tedy počítáme s podáním žádosti o zápis nové Vyšší odborné školy zdravotnické do rejstříku škol a školských zařízení k 30. září 2020 a s vlastním otevřením školy k 1. září 2021,“ dodala mluvčí společnosti Agel, která spravuje většinu nemocnic v Olomouckém kraji včetně Přerova.

Škola má sídlit v pětipodlažní budově na náměstí Přerovského povstání. Budova postavená v roce 1975 původně sloužila jako Dům politické výchovy. Později v ní bylo odloučené pracoviště Střední zdravotnické školy Hranice. Na projektovou dokumentaci už přerovští radní uvolnili půl milionu korun, dalších deset milionů se odhaduje investice do samotné rekonstrukce.

Informaci o posunutí termínu otevření už obdrželi i zástupci přerovské radnice, potvrdil primátor Měřínský. „Město je nicméně stále připraveno rekonstrukci dokončit. V současné době se pokračuje v přípravě projektové dokumentace a v návaznosti na posunutí termínu otevření školy bude upraven také harmonogram plánovaných oprav,“ řekl primátor.

Zřízení vyšší odborné školy zdravotnické v Přerově je jedním z hlavních bodů programového prohlášení přerovské koalice, které chce naplnit do roku 2022. Shodly se na tom hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které koalici po volbách uzavřely.

Ohodnoťte tento článek!