Oznámení těhotenství rodině i partnerovi může být zábavné. Hledáte inspiraci, jak na to?

Oznámení těhotenství

Pro páry, které plánují založení rodiny, neexistuje snad nic, co by bylo více vzrušující než věta „Čekáme miminko!“. Nemůžete se dočkat, až uvidíte šťastný výraz vašeho partnera a rodiny, jakmile jim oznámíte tu velkou novinu o vašem těhotenství? Existuje mnoho způsobů, jak své blízké překvapit zprávou, na kterou už možná dlouho netrpělivě čekali. My vám nyní poradíme, jaké to jsou.

Jak oznámit těhotenství partnerovi?

Mezi vzrušující období těhotenství nepochybně patří zjištění, že váš těhotenský test je pozitivní. Tuto novinu můžete oznámit vašemu partnerovi ihned poté, co to zjistíte, nebo můžete naopak chvilku počkat a udělat tento okamžik výjimečný.

Můžete se o radostnou zprávu podělit například u romantické večeře v restauraci nebo ještě lépe navodit tuto atmosféru v pohodlí vašeho domova. Existují však i jiné zábavnější způsoby, jak přimět vašeho partnera, aby sám odhalil vaše tajemství.

Jak originálně oznámit těhotenství?

Hledáte originální a zábavný způsob, jak říct svému partnerovi, že jste těhotná? Zde je několik tipů, které vám pomohou vymyslet nezapomenutelný způsob, jak sdělit, že z něj bude otec.

 • Stůl pro tři: Rezervujte si večeři v dobré restauraci a požádejte personál kuchyně, aby na dezertní talíř vašeho partnera napsal „Gratulujeme“ čokoládou nebo ovocným přelivem. Pokud jste se o dítě pokoušeli, mohl by tohle znamení rychle pochopit. Jestliže je dítě šťastným překvapením, můžete ho nechat hádat, dokud neuhodne správně.
 • Roztomilý posel: Můžete být kreativní s malou pomocí chlupatého člena vaší domácnosti, máte-li takového. Na obojek vašeho miláčka umístěte ceduli s nápisem „budeš táta“ a ve správný okamžik ho k sobě zavolejte.
 • Břichomluvec: Napište si zprávu fixou přímo na břicho. Oznámení můžete ulehčit jednoduchým textem „Jsem těhotná“ nebo zapojte trochu humoru nápisem „10 % načteno“ či jinými slovními hříčkami naznačujícími zárodek dítěte.
 • Pečení se sdělením: Napečte pár košíčků nebo koláč a do polevy napište na začátek „Jsem těhotná“. Ve správnou chvíli cukroví postavte před vašeho partnera a jen sledujte jeho reakci.

Kdy oznámit těhotenství rodině a přátelům?

Pravděpodobně budete chtít říct tu skvělou novinu celému světu ve chvíli, kdy uvidíte dvě čárky na vašem těhotenském testu. Kdy je ale nejlepší čas oznámit těhotenství rodině, přátelům nebo kolegům v práci?

Mnoho nastávajících rodičů čeká s oznámením těhotenství do konce prvního trimestru, což je kolem 13. týdne. Proč lidé se zprávou o novém členovi rodiny čekají až do této doby, ovlivňuje řada faktorů.

Riziko potratu v 1. trimestru?

První trimestr je pro vás obdobím velkých změn. Se vším, co se ve vašem těle děje, přichází i určité riziko, že se těhotenství nebude vyvíjet, jak by mělo. Kolem 10 až 20 % těhotenství končí potratem, přičemž většina z nich probíhá právě v prvním trimestru.

Ukončení těhotenství v této fázi je obvykle způsobeno faktory, které matka nemůže ovlivnit. Typicky se jedná o chromozomální abnormality. Dalšími příčinami potratu v prvním trimestru může být:

 • Onemocnění matky
 • Defekt luteální fáze (problém s měsíčním cyklem ženy)
 • Hormonální nerovnováha
 • Adheze (tkáň podobná jizvě) v děloze

Oznámení těhotenství rodičům a přátelům po prvním vyšetření

Další důvod, proč páry čekají na oznámení těhotenství svému okolí, souvisí s první lékařskou prohlídkou. Během prvního vyšetření vám lékař provede testy, které potvrdí vaše těhotenství, odhadnou datum porodu, vyšetří případné infekce a určí celkový zdravotní stav vás a vašeho dítěte.

Pro některé páry může být první poslech srdeční odezvy nebo spatření ultrazvuku uklidňujícím znamením, že mohou těhotenství sdělit alespoň své rodině a nejbližším.

Jak oznámit těhotenství rodině?

Jakmile budete připraveni veselou novinu oznámit vaší rodině a přátelům, určitě je potěší, když to uděláte osobně. Pokud byste rádi svým nejbližším oznámili těhotenství zábavným způsobem, využijte momentu překvapení. Pro zveřejnění radostné novinky domluvte rodinnou sešlost na oběd, večeři nebo piknik a požádejte je, aby se v určitý moment připravili na rodinný snímek.

Domluvte se s partnerem, aby se chopil fotoaparátu a vyzval všechny, ať v určitý moment řeknou „sýr“. Jakmile budou všichni připraveni slovo vykřiknout, zakřičte „jsem těhotná“. Když tahle věta zazní, váš partner pořídí snímek. Tímto způsobem budete mít na všechny reakce krásnou památku, neboť budou zachycené na fotografii.

Pokud nemůžete těhotenství sdělit rodičům nebo blízkým osobně, přemýšlejte o tom, že jim pošlete záznam o srdečním rytmu vašeho dítěte. Zavolejte jim a zanechte hlasovou nahrávku se zprávou: „Někdo se s vámi chce setkat za devět měsíců.“

Berte oznámení těhotenství s nadhledem

Ať už se o vaši šťastnou novinu podělíte s partnerem, rodinou nebo přáteli jakýmkoliv způsobem, snažte se nedělat si přílišné starosti s detaily. Pamatujte, že provedení nemusí být perfektní. Buďte připraveny, že všechno možná neproběhne zcela podle vašich představ.

Váš partner může být trochu pomalejší v pochopení vašeho sdělení, nebo se jeho první reakce mohou lišit od toho, v co jste doufaly. Možná i nakonec díky tomu budete mít skvělý příběh, na který budete za pár let s úsměvem vzpomínat.

Jak oznámit v práci těhotenství?

Ve chvíli, kdy se rozhodnete oznámit své těhotenství v práci, domluvte si osobní schůzku s vaším nadřízeným, neboť sdělení takovéto zásadní informace vyžaduje profesionální jednání. Samozřejmě za předpokladu, že to aktuální situace umožňuje. Až poté se o radostnou novinu podělte s vašimi kolegy.

Než se dostavíte na schůzku, připravte si dopředu odpovědi na otázky, které váš zaměstnavatel může chtít znát. Případně si sepište body, jež byste rády prodiskutovaly. Otázky, které se mohou objevit:

 • Kdy máte termín porodu
 • Kdy budete chtít nastoupit na mateřskou dovolenou
 • Kdy předpokládáte ukončení mateřské dovolené

Váš nadřízený jistě také rád uslyší, že máte připravený plán, komu předáte svoji agendu s kontakty a veškerými úkoly, které bude potřeba převzít po vašem odchodu. Dobré vztahy a otevřená komunikace jsou na pracovišti klíčové. Pokud tedy budete jednat na rovinu, váš zaměstnavatel to jistě ocení.

Zdroje: radiozurnal.rozhlas.cz, feedo.cz, thebump.com

Ohodnoťte tento článek!