Pacienti by měli vrátit jednu šarži léku Palladone do lékáren

Pacienti by podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) měli vrátit balení léku proti bolesti Palladone šarže 10108604 do lékáren. Může obsahovat přeplněné tobolky, z nichž se lék postupně uvolňuje. O stahování léku od pacientů informoval SÚKL v tiskové zprávě. Riziko pro pacienty je podle něj nízké.

Letos v únoru bylo do lékáren dodáno podle informací na webu SÚKLasi 1200 balení léku. „Přestože držitel rozhodnutí o registraci k této šarži neeviduje žádné nežádoucí účinky, přistoupil ke stahování uvedené šarže až z úrovně pacientů, aby eliminoval i to nejmenší riziko pro pacienta,“ uvedl SÚKL. Problematická šarže léku je v lékárnách od loňského září, zatím nebyla hlášena podezření na nežádoucí účinky.

Lék Palladone je opiát, který patří do skupiny silně účinných léků proti bolesti. Používá se pro zmírnění bolestí souvisejících s některými pokročilými nádorovými onemocněními nebo těžké a jinak neřešitelné bolesti zad. Obsahuje látku syntetizovanou z morfinu. Vyrábí ho rakouská firma Mundipharma Gesellschaft.

Ohodnoťte tento článek!