Pacientů s chřipkou za poslední týden ubylo, epidemie přetrvává

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl o 13,8 procenta. Lékaři jich nahlásili 1452 na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Plošná epidemie ale i přes úbytek pacientů podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové stále přetrvává. Od začátku sezony do minulého týdne skončilo podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) s chřipkou 284 lidí v nemocnici na jednotkách intenzivní péče a 60 lidí nemoci podlehlo.

Plošná chřipková epidemie byla vyhlášena na začátku února po překročení hranice 1500 nových nemocných na 100.000 obyvatel. Minulý týden nových pacientů poprvé od začátku roku ubylo, a to na 1684. O týden dříve jich bylo 1757.

„Nejnovější údaje potvrzují, že i přes pokles nemocnosti stále přetrvává, i když již slábnoucí, plošná chřipková epidemie na celém území ČR,“ uvedla Gottvaldová. Počet nemocných podle ní ubyl ve všech věkových skupinách. Nejvíc je jich v současnosti v Libereckém, Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Nemocnost se podle lékařů snižuje mimo jiné v souvislosti s jarními prázdninami. Po jejich skončení s návratem dětí do školních kolektivů a dospělých do zaměstnání počet onemocnění každoročně dočasně opět mírně narůstá.

Letos chřipce podlehlo 60 pacientů, za sedmý kalendářní týden se počet zhruba zdvojnásobil. Do nemocnic jich podle Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu muselo 284 s vážných průběhem nemoci na jednotky intenzivní péče. Minulou sezonu podle statistik zemřelo kvůli chřipce zhruba 260 lidí.

Každoročně dávají lékaři do souvislosti s chřipkou zhruba 1500 až 2000 úmrtí. „Doporučujeme občanům pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce,“ řekla hlavní hygienička. Pokud už člověk nemocný je, má se podle ní chovat zodpovědně a chřipku vyležet doma.

Kvůli epidemii chřipky uzavřela část nemocnic v Česku pro návštěvy lůžková oddělení, zejména plicní nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Právě chroničtí pacienti a senioři jsou komplikacemi chřipky podle lékařů nejvíc ohroženi.

Celoplošná epidemie propukla i v dalších evropských státech, i tam má ale nyní spíš sestupný trend. Nadále ji hlásí Německo a Rakousko, Polsko již přešlo k regionálnímu výskytu a Slovensko ji registruje v menších lokalitách.

Ohodnoťte tento článek!