Padání vlasů po porodu způsobuje především změna hladiny estrogenu. Má na něj vliv i kojení

padání vlasů po porodu

Padání vlasů po porodu je strašákem téměř každé ženy, která se chystá mít děti. Přesto není třeba bát se trvalé ztráty vlasů, neboť tento stav je pouze přechodný. Ke zhoršení stavu vlasů může přispět porod samotný nebo poporodní stres, ale příčinou je především snížená hladina estrogenu. Na vině může být i kojení, ale nemělo by být důvodem k tomu s ním přestat. Zajímá vás, zda padání vlasů lze omezit nebo mu i předejít?

Příčiny padání vlasů po porodu

Zatímco v těhotenství bývají vlasy krásnější, hustější a lesklejší než kdy jindy, po porodu spousta žen naopak začíná vlasy ztrácet. Porod je pro ženy nejen fyzickou, ale i psychickou zátěží, která oslabí ženský organismus, což může mít vliv na zvýšené vypadávání vlasů.

Nadměrné vypadávání vlasů po porodu způsobují ale především hormonální změny, konkrétně snížená hladina estrogenu. Příčinou tedy není kojení, ač k oslabení vlasů může také přispět.

Nemusíte se bát, že by se s příchodem vašeho potomka navždy změnila hustota vaší hřívy. Jedná se o přechodný stav, který by se nejdéle do jednoho roku měl srovnat. Často se stav zlepší již po uplynutí šestinedělí, určitě vám ale nehrozí, že byste měla pleš.

Padání vlasů při kojení

Kromě hormonální nerovnováhy může k padání vlasů přispět i kojení a péče o dítě. Zejména v prvních měsících je pro maminky vše nové, děti hodně brečí a je občas těžké je utišit. Toto období může být zejména pro prvorodičky vyčerpávající, ne-li dokonce stresující, což se podepíše i na vlasech.

Vaše miminko si od vás při kojení bere spoustu vitaminů, proto byste měla dbát na dostatečný příjem vyvážené stravy bohaté právě na vitamíny, aby vám tyto látky nechyběly. Nedostatek některých vitamínů a minerálů bývá častou příčinou vypadávání vlasů u žen nejen po porodu.

Přes veškeré komplikace byste neměla podléhat panice ze ztráty vlasů a rozhodně není nutné přestat z tohoto důvodu kojit. Stav vašich vlasů se časem zase zlepší, proto není potřeba upřednostnit péči o vaši hřívu před potřebami vašeho dítěte. Pokud kojení dítěte dobře funguje, většina lékařů vám nedoporučí kojení předčasně ukončit.

Jak řešit obtíže spojené s padáním vlasů

Po porodu mohou vlasy padat až trojnásobně více než je u ženy běžné, což v praxi znamená i 300 vlasů za den. Počítejte s tím, že vaše vlasy mohou kromě padání trápit i další obtíže. Mezi ně patří například:

  • Nadměrně maštění vlasů
  • Příliš suché vlasy
  • Polámané konečky vlasů
  • Suchá a podrážděná pokožka hlavy

Z tohoto důvodu byste neměla podceňovat důkladnou péči o vlasy a snažit se problémům včas předcházet. V článku Padání vlasů u žen se můžete podrobněji dozvědět, jak o vaše vlasy lépe pečovat a čemu se naopak vyhýbat.

Pokud by vaše problémy přetrvávaly dlouhodobě, můžete vyzkoušet trichologické vyšetření pokožky, které pátrá po konkrétních příčinách obtíží. Důvody, proč vám nadměrně vypadávají vlasy, mohou být i jiné než samotný porod. Odborníci tohoto dermatologického odvětví vám mohou poradit i s následnou léčbou vlasové pokožky.

Ohodnoťte tento článek!