Pandemie covidu neopadá v Latinské Americe, zrychluje v Africe

Zdroj: Shutterstock

Ve Spojených státech se potvrdil koronavirus už u dvou milionů lidí, což je nejvíce na světě. Druhá Brazílie eviduje na 772.500 nakažených a třetí Rusko překročilo půl milionu infikovaných. Rekordní nárůst nakažených za den hlásí Mexiko, Ukrajina či Indie. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zrychluje pandemie v Africe, kde se virus šíří mimo metropole. Evropa má zřejmě nejhorší za sebou. Evropská komise doporučila zemím EU do pondělka zrušit hraniční kontroly; vnější hranice má unie otevírat postupně od července.

Ve světě se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) potvrdilo už 7,4 milionu nakažených koronavirem. Na 2,000.500 nakažených zaznamenaly USA, na něž připadá více než čtvrtina ze 420.000 ve světě evidovaných úmrtí s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Podle experta Harvardovy univerzity by mohl počet úmrtí s covidem-19 v USA v září dosáhnout 200.000; Ashish Jha to řekl televizi CNN. Zatím Spojené státy evidují na 113.000 úmrtí.

Americké státy v posledních týdnech postupně ruší omezení zavedená kvůli pandemii; s tím podle agentury Reuters souvisí mírný nárůst denního počtu hlášených nově infikovaných po pěti týdnech poklesu. Vývoj ovšem může být i důsledkem většího testování. Podle expertů by šíření nákazy mohla také ovlivnit vlna masových protestů proti rasismu.

V posledních třech týdnech WHO varovala zejména před předčasným uvolňováním protikoronavirových opatření v Latinské Americe, kde je nejhorší situace v její největší zemi Brazílii. Tento stát s 210 miliony obyvatel dosud zaznamenal na 772.500 nakažených, z toho téměř 40.000 pacientů zemřelo. Za poslední den Brazílie ohlásila 32.913 infikovaných, což je druhý nejvyšší nárůst za den od prvního případu v zemi.

Nejvíce v rámci Latinské Ameriky testují Peru, které zaznamenalo už téměř 210.000 případů koronavirové nákazy, a Chile se skoro 150.000 infekcemi. Rekordní nárůst nakažených za den oznámilo Mexiko (4883), kde se tak potvrdilo už téměř 130.000 případů nákazy.

Ve třetí nejhůře zasažené zemi koronavirem – Rusku – překročil počet nakažených půl milionu, když přibylo téměř 8800 nakažených a 174 úmrtí s covidem-19. Vrchol epidemie zažívalo Rusko v polovině května, kdy denně přibývalo i přes 11.000 případů. Poměrně nízkou úmrtnost s covidem-19 v Rusku (6532) mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vysvětluje vyšší efektivitou místního zdravotnictví.

Co do počtu úmrtí s covidem-19 je po USA druhá na světě Británie, kde zemřelo už 41.280 pacientů s touto chorobou, z toho 151 za posledních 24 hodin. Potvrzených případů nákazy mají v Británii od počátku epidemie 291.409, což je čtvrtý nejvyšší počet na světě.

Itálie, která rovněž patří mezi jedny z celosvětově nejpostiženějších států, už má vrchol epidemie za sebou. Za poslední den tam zemřelo 53 lidí, což je podle agentury ANSA nejnižší bilance od začátku března. Tamní bary a restaurace jsou sice díky zlepšující se situaci otevřené již tři týdny, jejich majitelé ale budou kvůli výraznému poklesu tržeb nejspíš bojovat o přežití.

V rozporu s příznivými trendy ve zbytku Evropy rekordní denní nárůst nakažených zaznamenalo Švédsko, kde přibylo 1474 potvrzených případů. Podle úřadů je to způsobeno dlouho odkládaným zvýšením počtu prováděných testů; země v přístupu k epidemii zaujala liberální postoj, za což si vysloužila kritiku. Celkový počet nakažených je ve Švédsku 48.300, z čehož 4814 zemřelo.

V Africe evidují na 200.000 případů nákazy, z toho 75 procent připadá na deset zemí, uvedla regionální ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová. Čtvrtina nakažených připadá na Jihoafrickou republiku. Celkem v Africe podle Moetiové zemřelo na 5000 lidí s covidem-19.

Vrchol pandemie nemá za sebou ani Indie, kde v posledním týdnu přibývá denně skoro 10.000 potvrzených případů nákazy. Dosud eviduje tato druhá nejlidnatější země světa s více než miliardou obyvatel na 287.000 nakažených, což je pátý nejvyšší počet na světě.

Ohodnoťte tento článek!