Pandemie se nezastavila; EK chce urychlit testování vakcín

Evropská unie navrhla dočasně ustoupit od přísných pravidel platných při schvalování očkovacích látek, aby urychlila testování vakcín proti koronaviru, který je už v Evropě spojován se smrtí desetitisíců lidí. Mnoho zemí přitom s ohledem na vývoj v posledních dnech dál uvolňuje ochranná opatření a Česko a Rakousko chtějí, aby se hranice na západní Balkán otevřely začátkem července. Z jiných částí světa ale nepřestávají přicházet statistiky svědčící o tom, že se pandemie šíří dál. Její ekonomické dopady vedly Německo ke schválení dalších peněz potřebných pro stimulační opatření.

Počet nakažených roste v Pekingu, na který připadá 31 ze 44 nových případů ohlášených dnes v Číně. Město už v úterý zavřelo školy a další obytné čtvrtě a dnes na dvou letištích zrušilo 1200 letů. Novým ohniskem šíření koronaviru se stalo pekingské tržiště s potravinami Sin-fa-ti. Úřady ho nechaly v sobotu zavřít společně s několika čtvrtěmi v jeho okolí.

Zkoumalo se, zda nákaza nepochází z masa norského lososa, které se na tržišti také prodávalo, ale norský ministr rybolovu Odd Emil Ingebrigtsen to vyloučil. Řekl, že obě země došly k závěru, že zdrojem infekce nejsou norské ryby. Od minulého čtvrtka se nákaza koronavirem v dvacetimilionovém Pekingu potvrdila u 137 lidí.

Nových 2000 mrtvých ohlásila Indie, která má už celkově téměř 12.000 obětí. Šíření viru v zemi s 1,3 miliardy obyvatel nepolevuje. Indie každý den hlásí kolem 11.000 nových případů infekce a dosud jich registruje dohromady 354.065.

V Izraeli se začíná hovořit o druhé vlně nákazy, protože denní přírůstek nakažených dosáhl dvouměsíčního rekordu a za minulých 24 hodin činí 299 případů. Země má 303 mrtvých a přes 19.6000 nakažených, přesto pokračuje v uvolňování ochranných opatření.

Rusko hlásí 7843 nově nakažených, což je od začátku května poprvé, kdy toto číslo kleslo pod 8000. Mrtvých ale v zemi přibylo 194, takže v Rusku zemřelo už 7478 osob a údaje o úmrtích několik dní rostou.

Nárůst obou ukazatelů oznámila Brazílie, která je nyní po USA nejvíce postiženou zemí – nově přibylo 35.000 případů nákazy a 1282 úmrtí, takže v zemi už s covidem-19 zemřelo 45.241 osob a nakazilo se přes 923.000 lidí.

Počet obětí s koronavirem v Británii stoupl za poslední den o 184, ve Francii se počet mrtvých zvýšil jen o 28, v Itálii přibylo 43 mrtvých. Ve Švédsku počet lidí, kteří zemřeli s koronavirem, překročil 5000.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček řekl, že ČR s Rakouskem usiluje o otevření hranic na západní Balkán do začátku července. Záviset to bude na epidemiologické situaci, zatím ale v Severní Makedonii i v Kosovu nakažených přibývá.

Kvůli pandemii zůstanou v Německu nejméně do konce letošního října zakázané velké akce. Po dnešním jednání se 16 zemskými premiéry to oznámila kancléřka Angela Merkelová. Lidé budou muset rovněž nadále dodržovat minimální vzájemný odstup 1,5 metru, zpřísněná hygienická opatření a nošení roušek v prostředcích veřejné dopravy nebo v obchodech, neboť tato opatření se podle odborníků osvědčila.

V celém světě se testují možné vakcíny, které by umožnily chránit populaci. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila v úterý, že už se jich testuje 11. V Německu jako druhá dostala povolení k zahájení testů na lidech firma CureVac, od dubna už ho má firma BioNTech.

Evropská komise chce testování urychlit a navrhla několik dočasných úlev, mimo jiné volnější pravidla schvalování vakcín či pružnější postupy při jejich označování a balení. Cílem je zpřístupnit očkovací látky lidem už příští rok.

V boji s pandemií covidu-19 se objevují náznaky naděje, uvedl dnes šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodal nicméně, že země musí pokračovat v dodržování preventivních opatření, aby zabránily dalšímu šíření nákazy.

O negativních ekonomických dopadech pandemie svědčí květnové údaje o prodeji nových automobilů. Podle Evropského sdružení výrobců automobilů se v EU v tomto měsíci prodej meziročně snížil o více než 52 procenta. Je to ale lepší výsledek než v dubnu, kdy prodej zpomalil o 76,3 procenta. V květnu v tomto segmentu bylo nejvíc zasaženo Španělsko, kde prodej klesl o 73 procent. Pokles ve Francii, Itálii a Německu dosáhl asi 50 procent.

Německá vláda dnes jednala o ekonomické situaci a schválila další dodatečný rozpočet k financování stimulačních opatření. Celkem si letos hodlá půjčit rekordních 218,5 miliardy eur (5,8 bilionu korun).

Ohodnoťte tento článek!