Plasy staví lékařský dům za 50 milionů Kč, většinu peněz dá kraj

Plasy začínají budovat lékařský dům v centru města za zhruba 50 milionů korun. Bude tam 12 nebo 13 ordinací. Půjde o největší zdravotnické zařízení na severu Plzeňska, které je jediným okresem v celé ČR, jemuž chybí nemocnice nebo poliklinika. Investici podpoří Plzeňský kraj 40 miliony korun. Přestavba bývalé centrály Jednoty by měla být ukončena do března 2020, řekl starosta Plas Zdeněk Hanzlíček (ČSSD). Součástí bude parkoviště pro 50 aut.

Do Plas s 2800 obyvateli jezdí stále více turistů, hlavně do kláštera, centra stavitelství, na golf, do zoo a pivovaru, na přírodní koupaliště a na kola a výlety do přírody. Loni bylo návštěvníků 110.000. Ve městě za dva roky přibylo přes 100 obyvatel. Lékařský dům má podpořit zájem lidí o bydlení. Plasy připravují dosud největší bytovou zónu pro 60 rodinných domků.

„Dvacet milionů na lékařský dům už jsme dostali od kraje v prosinci, zbylých 20 milionů dostaneme během prvního čtvrtletí. Zbytek zafinancuje zřejmě město,“ uvedl Hanzlíček. Plasy se ještě pokoušejí sehnat dotaci. Loni nebyl žádný vhodný titul vypsán, ale letos by mohl být. Vzhledem k tomu, že trvá boom stavebnictví, se do soutěže přihlásily jen dvě firmy. Město vybralo plzeňského dodavatele.

Umístění ordinací je se všemi lékaři předběžně dohodnuté, zatím se nedaří sehnat jen urologa. Město nabídlo lékařům „přijatelné nájemné“. V objektu bude také rentgen, lékárna a laboratoř.

„Lékaři jsou nyní rozstrkaní po městě. Něco je v našich objektech, něco v soukromých. A ti, co sem přijdou noví, budou z jiných míst, a rozšíří tak svoje pracoviště,“ uvedl starosta.

Lékařský dům by měl sloužit pro celé severní Plzeňsko, tedy pro zhruba 25.000 obyvatel. „Dříve v Plasích byla poliklinika, která se před 23 lety zrušila. Teď se vracíme zpět, aby občané Plas a celého okresu tady měli základní ambulantní péči,“ uvedl starosta. Spádová oblast je od Manětína a Nečtin přes Žihelsko až po Kralovice a Kožlany. Objekt bývalé centrály Jednoty koupilo město před 1,5 rokem za 12 milionů Kč.

Ohodnoťte tento článek!