Počet lidí v karanténě se po třech týdnech zas dostal nad 2000

Zdroj: Shutterstock

Počet lidí, kteří jsou v karanténě, se po zhruba třech týdnech znovu dostal nad 2000. Za poslední den poslali lékaři s e-neschopenkou do izolace 233 osob. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo práce. Nejvyšší přírůstek počtu byl podle údajů České správy sociálního zabezpečení v Libereckém kraji.

V úterý sociální správa evidovala 2009 lidí v karanténě. Nad dvoutisícovou hranicí byl počet naposledy 5. června. Proti období před koncem března, kdy bylo v izolaci nejvíc osob, je ale množství jedenáctkrát nižší.

Počet rostl za poslední den v osmi krajích. V Libereckém kraji bylo v úterý v karanténě 137 lidí, tedy o 56 víc než v pondělí a o 112 víc než o víkendu. Na Liberecku se nákaza objevila u výrobce autodílů Magna Exteriors (Bohemia), který tam patří s 1800 pracovníky k největším zaměstnavatelům. Nový koronavirus testy zatím prokázaly u dvou desítek lidí. Další nemocní jsou mezi jejich příbuznými a také na ubytovnách, kde bydlí zahraniční dělníci.

V červnu šlo zatím do karantény 2342 lidí. V květnu karanténní e-neschopenku dostalo 3987 osob, v dubnu 13.614 a v březnu 35.998. Celkem v nařízené izolaci bylo od začátku března zatím 55.941 lidí.

Podle epidemiologů se v Česku objevují už jen lokální ohniska nákazy novým koronavirem. Ve většině regionů žádné případy nejsou. Nikdo v nařízené izolaci není v okresech Jeseník, Svitavy a Písek. V řadě okresů po republice zůstává v karanténě pár lidí. Na mnoha místech jich dál ubývá.

Množství těch, kteří se do karantény dostali, rostlo postupně každý den do 26. března. Tehdy na vrcholu epidemie bylo doma s karanténní e-neschopenkou zhruba 22.400 osob. Od té doby celkový počet klesá. Zvedne se mírně vždy jen těsně po víkendu či volných dnech.

Pracovníkům v karanténě má zaměstnavatel platit 60 procent základu jejich příjmu. Stát mu případně proplatí 80 procent této náhrady do 39.000 korun superhrubé mzdy. Příspěvky z programu Antivirus se budou poskytovat do konce srpna.

Ohodnoťte tento článek!