Podle Health Care Institutu je zdravotní pojišťovnou roku VZP

Zdeněk Kabátek

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se stala zdravotní pojišťovnou roku 2018. Absolutní vítěz byl vybrán podle hodnocení ředitelů nemocnic, ambulantních lékařů a pojištěnců. Vyhlášeni byli také vítězové jednotlivých kategorií a pojišťovna s nejlepšími preventivními programy pro děti a dorost a nejlepším finančním zdravím. Ocenění byla předána na dnešní konferenci Efektivní nemocnice, kterou pořádá Health Care Institut (HCI).

Za největší zdravotní pojišťovnou VZP, která má mezi klienty asi 60 procent Čechů, skončila v absolutním pořadí Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, která je s přibližně 60.000 pojištěnci naopak nejmenší a působí především v regionech s výrobními závody Škoda Auto, tedy především na Mladoboleslavsku. Třetí příčku obsadila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, která je v Česku třetí největší.

Ředitelé nemocnic vyhodnotili jako nejlepší Zaměstnaneckou pojišťovnu Škoda, stejně hlasovali i ambulantní lékaři. Hodnocení pojišťoven z pohledu pojištěnce kombinovalo dotazníkové šetření a kontakt fiktivních klientů s pojišťovnou jak na pobočce, tak prostřednictvím telefonu či e-mailu. Nejlépe prošla VZP.

Pořadatelé hodnotili ještě preventivní programy pojišťoven pro děti a dorost a finanční stav pojišťoven, tyto kategorie se ale do absolutního hodnocení nezapočítávaly. Preventivní programy má podle poroty nejlepší pojišťovna Škoda. V hodnocení finančního zdraví, kde byly posuzované reálné údaje za loňský rok, zvítězila Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV).

V říjnu hodnotila finanční zdraví pojišťoven také Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické. Podle jejího hodnocení je v nejlepší finanční kondici Oborová zdravotní pojišťovna následována Zaměstnaneckou pojišťovnou Škoda, Vojenskou zdravotní pojišťovnou a dále Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Jejich metodiku ale například Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje menší pojišťovny, kritizoval.

V loňském ročníku ocenění zvítězila Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, druhá byla VZP a třetí ZPMV. Odbornou konferenci Efektivní nemocnice pořádá nezisková organizace Heath Care Institut. Věnuje se zvyšování kvality poskytované péče o pacienty v nemocnicích a zavádění manažerských principů obvyklých v západní Evropě a USA.

Ohodnoťte tento článek!