Pojišťovny vybraly další lékárny pro dotace, je jich 71

Zdravotní pojišťovny vybraly další lékárny, které obdrží dotaci na zajištění péče v regionu. Třináct lékáren uspělo s námitkami z prvního kola letos v únoru, kdy byla dotace přiznána 58 lékárnám. V tiskové zprávě o tom informovala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), jejíž náměstek David Šmehlík je předsedou komise pro bonifikaci lékáren. Ročně mohou lékárny získat až 600.000 korun.

V prvním kole žádalo o dotaci 113 lékáren, komise vybrala 58. Čtyři desítky neúspěšných podaly námitky, 13 z nich uspělo ve druhém kole. Bonifikace byla součástí dohody o úhradách zdravotní péče z veřejného zdravotního pojištění pro letošní rok. Rozdělit bude možné až 48 milionů korun až 80 lékárnám.

Žadatele posuzovala komise složená ze zástupců zdravotních pojišťoven. O vyplacenou částku se podělí pojišťovny podle toho, jaký je poměr jejich klientů v kraji. „Našli jsme funkční nástroj, jak podpořit dostupnost lékárenské péče i v hůře dostupných oblastech,“ uvedl již dříve Šmehlík.

Kritéria pro přiznání dotace byla dohodnuta v polovině prosince na jednání pojišťoven a zástupců lékárníků. Peníze navíc dostane jen lékárna, která je jediná v obci, dojezdová doba k nejbližší další lékárně je více než deset minut a má smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Zároveň loni vydala méně než 28.000 balení léčiv na recept hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Každá dostane asi 12.000 korun měsíčně přímo a zároveň se jí navýší platba za vydání léku.

Podpořené byly v prvním a druhém kole lékárny ve všech krajích kromě Prahy, nejvíc v Moravskoslezském (11), Jihomoravském (devět), Středočeském (devět) a v Pardubickém kraji (osm). Znovu budou moci lékárny žádat příští rok.

Asociace provozovatelů síťových lékáren navrhovala, aby dotace byla pro lékárny, které mají k další lékárně dojezd více než 20 minut. Lékárna by podle ní měla mít otevřeno aspoň 30 hodin týdně a mít obrat úhrad od zdravotních pojišťoven nižší než 500.000 korun měsíčně. „Takto definovaná jedinečnost lékárny je ze strany zdravotních pojišťoven poměrně velkorysá – dojezd deset minut k první sousední lékárně jde daleko nad zákonnou normu,“ řekl k výsledku prvního kola výkonný ředitel Asociace lékárenských sítí Josef Vaníček.

Česká lékárnická komora naopak chtěla peníze rozdělit mezi všechny lékárny, které jsou jediné v obci. Znamenalo by to pro každou asi 80.000 korun na rok. Podle spolku Vaši lékárníci CZ se měly peníze rozdělovat i podle obratu společnosti, která lékárny provozuje. V Česku je zhruba 2500 lékáren, na jednu připadá asi 4000 obyvatel. Ze zákona musí být dostupné všude do 35 minut.

Pojišťovny vybraly další lékárny pro dotace, je jich 71
Ohodnoťte tento článek!