Pokud Litoměřice nenajdou partnera pro nemocnici, omezí péči

V litoměřické nemocnici hrozí omezování zdravotní péče, pokud se městu nepodaří najít strategického partnera. Chce proto ve veřejné soutěži nabídnout k prodeji 100 procent akcií společnosti Nemocnice Litoměřice a ve svém majetku si nechat pouze nemovitosti. V červnu chtějí radní zastupitelům předložit zastupitelům záměr prodeje akcií. Na tiskové konferenci to řekl místostarosta Litoměřic a poslanec Karel Krejza (ODS). Město už podle vedení radnice nemocnici nemůže dotovat.

Se záměrem města prodat akcie nesouhlasí zaměstnanci ani někteří obyvatelé Litoměřic a okolních obcí. Podepisují petice a připravují na 1. máje pochod za nemocnici. Průvod vyjde v 10:00 hodin od nemocnice, kde chtějí organizátoři přečíst znění petice a nechat promluvit občany. Následně půjdou k litoměřické radnici. Zaměstnanci nemocnice se obávají toho, že nový vlastník zruší některá prodělečná oddělení, jako je dětské, porodnice, ortopedie, traumatologie nebo interna. „Nebudeme chtít partnera, který bude snižovat rozsah zdravotní péče,“ řekl ředitel nemocnice a litoměřický radní Radek Lončák.

Zaměstnanci nemocnice v úterý uvedli, že nemocnice díky dobrému hospodaření dotace od města nepotřebuje. Vedení města to ale odmítlo. „Nemocnice dotace od města potřebuje, ačkoli hospodaří velmi dobře,“ uvedl Krejza. Podle místostarosty Václava Červína (Sport a Zdraví Litoměřice) je problém v tom, že městu pak chybějí peníze na další projekty. Ročně pošle město nemocnici třetinu ze svých celkových volných prostředků, které činí 50 milionů. Rozpočet města je podle starosty Ladislava Chlupáče (ODS) 550 milionů korun ročně, rozpočet nemocnice 800 milionů korun.

Vyjádření vedení města před novináři odmítl primář rehabilitace a člen petičního výboru Zoran Nerandžič. Řekl, že pokud potřebuje nemocnice dotace, potom vedení nemocnice zaměstnancům v minulosti lhalo, anebo neumí zařízení řídit. „Není problém vyhlásit krizový stav, nechť se provede kontrola a hledají se díry, kde se dají prostředky najít,“ uvedl Nerandžič. Lékařka Lenka Klementová dodala, že koncem příštího týdne by měly být po právní stránce hotovy podpisové archy s požadavkem, aby se ve městě k otázce prodeje nemocnice konalo referendum.

Město chce nemocnici nabídnout ve veřejné soutěži. Kritériem hodnocení bude podle Krejzy z 80 procent nabídnutá cena a z 20 procent rozvoj nemocnice. „Chtěli bychom nemocnici prodat za vyšší cenu ze dvou zpracovávaných znaleckých posudků,“ řekl Krejza. Zájemce o koupi se ale bude muset vypořádat i s rizikem, že bude muset vracet dotace na vybavení nemocnice čerpané z evropských fondů IROP. Podle Lončáka jde o 24 milionů korun, které nemocnice už čerpala. Nyní má čerpat dalších 84 milionů korun na přístrojové vybavení následné péče.

Ohodnoťte tento článek!