Policie odložila oznámení kvůli zakázkám ministerstva za Němečka

Policie odložila trestní oznámení, které loni v lednu podalo ministerstvo zdravotnictví kvůli zakázkám za 2,5 milionu korun zadaným dřívějším vedením úřadu. Napsal to server SeznamZprávy.cz. S odložením případu ministerstvo nesouhlasí, proti policejnímu usnesení podalo stížnost, uvedla mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) loni uvedl, že trestní oznámení se týká pletich při veřejných zakázkách a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nesrovnalosti odhalil audit za roky 2015 a 2016, kdy ministerstvo vedl Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle výsledků auditu údajně nebylo možné prokázat, že ministerstvo dostalo všechno, co proplatilo. Šlo o zakázky odboru komunikace, třeba o akce pro novináře nebo dary.

Policie ale trestný čin nezjistila. Podle vyšetřovatelů se navíc v některých případech nepotvrdily informace, které Vojtěchovi úředníci ve svém trestním oznámení uvedli, píše server. „Z prověřování policejního orgánu vyplynulo, že objednaná problematická plnění byla uskutečněna,“ cituje server vyšetřovatelku.

Policie prověřovala třeba to, zda se ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Praze konalo setkání novinářů se zástupci ministerstva zdravotnictví. Zajímala se také o pobyt na zámku Štiřín za 180.000 korun a tři akce v horských lázních Karlova Studánka za víc než půl milionu korun. Vyšetřovatelé také zjišťovali, jestli se uskutečnila školení pro bývalého ministra Němečka, za které úřad zaplatil zhruba 300.000 korun.

Vyšetřovatelé přitom nedokázali jednoznačně říct, jestli bylo nutné, aby ministerstvo za tyto zakázky platilo. „Jejich potřebnost či nepotřebnost lze i s ohledem na dobu, která od realizace uplynula, velmi obtížně objektivně hodnotit,“ uvedla kriminalistka. Podobně policie nechtěla hodnotit to, zda byla nebo nebyla potřebná práce firmy najaté za Němečka za téměř půl milionu korun na zlepšení obrazu ministerstva v očích veřejnosti. Podle nynějšího vedení úřadu firma dělala skoro to samé, co pracovníci tiskového oddělení ministerstva.

Ohodnoťte tento článek!