Pomůcky nakupované v krizi nemusely mít podle ČOI certifikáty

Ochranné pomůcky nakupované státem v době pandemie covidu-19 nemusely mít certifikáty o shodě. Doporučení Evropské komise (EK) pro mimořádnou situaci potvrdila ministerstvu zdravotnictví Česká obchodní inspekce. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Ministerstvo koupilo přes 23 milionů roušek, více než sedm milionů respirátorů a další pomůcky za miliardy korun. Nákupy prověřuje Nejvyšší kontrolní úřad, část poslanců žádala vyšetřovací komisi.

„Nemusely být v současné zdravotní krizi vyžadovány CE certifikáty shody v situacích, kdy se jednalo o nákupy organizované přímo státem, konečnými uživateli byli zdravotničtí pracovníci, v situaci, kdy byla ověřována kvalita, a dané zboží nevstoupilo do standardního distribučního řetězce,“ uvedlo ministerstvo. Vychází z doporučení EK ze 13. března. Ministerstvo uvádí, že tyto certifikáty přesto od dodavatelů mimo Evropskou unii vyžadovalo.

„Po celou dobu nákupů, přestože byla situace velice turbulentní, jsme požadovali veškeré dokumenty a dodávky jsme si prověřovali, nejlíp jak jsme uměli,“ uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Pojistkou byla podle něj také platba až po dodání. Zřejmě i proto několik dodávek ministerstvu zdravotnictví nevyšlo.

Ministerstvo bylo v začátku koronavirové krize za nedostatek ochranných prostředků pro zdravotníky kritizováno. Na konci února vyzvalo nemocnice a lékaře, aby se jimi předzásobili, na trhu ale už nebyly pomůcky volně dostupné. Resort je centrálně začal nakupovat na začátku března, některé dodávky se ale nepodařilo realizovat a nemocnice měly zásoby jen na dny.

Ministerstvo vnitra, které zásobovalo zejména kraje, jejich nemocnice a ambulantní lékaře, mělo od 20. března zajištěny letecké dodávky z Číny. Letadla koupené pomůcky přivážela několikrát týdně, poslední přistálo na pražském letišti 3. května ráno. Celkem bylo v letadlech přepraveno přes 2000 tun materiálu. V červnu by měl poslední dodávku přivézt vlak. . Vnitro podle údajů na svém webu zajistilo objednávky za zhruba 4,4 miliardy Kč.

Ministr Vojtěch už dříve odmítl, že by resortem kupované pomůcky byly proti těm dodávaným ministerstvem vnitra předražené. Není podle něj pravda ani to, že uskutečnilo většinu objednávek u firem, které mají sídlo v daňových rájích nebo jsou jinak kontroverzní. Část objednávek u takových firem podle něj resort zrušil, protože pomůcky nevyhovovaly kvalitou.

Ohodnoťte tento článek!