Pozitivní těhotenský test nemusí být vždy jasně rozpoznatelný. Jak v takovém případě postupovat?

pozitivní těhotenský test

Zažívat směs nejrůznějších emocí po odhalení pozitivity těhotenského testu je naprosto přirozené. Co když je ale výsledek nejasný a druhá čárka testu není zřetelně viditelná? V takovém případě se může jednat o rané těhotenství, jenže stejně tak i o chybně provedený test. Víte, jak v této situaci postupovat a co dělat, když zjistíte, že jste těhotná?

Co zjišťuje těhotenský test?

Chybějící menstruace je jedním z prvních příznaků značících těhotenství. Abyste však věděly, zda tomu tak skutečně je, je namístě si co nejdříve udělat domácí těhotenský test. Pokud navíc zaznamenáte některé příznaky těhotenství ještě před vynecháním menstruace, jako je implantační krvácení či nevolnost, můžete dokonce provést některý domácí těhotenský test ještě před zmeškanou periodou. O tom, kdy je správný čas udělat si těhotenský test, se více dočtete v tomto článku.

V takovém případě je nutné si obstarat těhotenský test s vysokou citlivostí. Jakmile totiž otěhotníte, vaše tělo začne produkovat hormon hCG, který domácí těhotenský test identifikuje. Hladina hormonu se zvyšuje s postupem těhotenství, a právě proto je dobré opatřit si takový test, který dokáže zaznamenat i jeho nízké hladiny.

Pokud je hormon hCG přítomen v moči, měly byste mít pozitivní výsledek testu. Je důležité si uvědomit, že čím více hCG je přítomno ve vašem těle, tím snazší je rozpoznat pozitivní výsledek při domácím testu. Některé testy s nižší citlivostí ovšem nemusí rozpoznat přítomnost zmiňovaného těhotenského hormonu dokonce ani poté, kdy se nedostavilo menstruační krvácení.

Jak poznat, že je těhotenský test pozitivní?

Nevíte, jak vypadá pozitivní těhotenský test? U většiny domácích těhotenských testů jedna čárka znamená, že test je negativní a nejste těhotná, a dvě linie znamenají, že test je pozitivní a jste těhotná. Na druhou stranu, někdy může být druhá čárka slabě viditelná a vybledlá, což může být velmi matoucí.

Pozitivní těhotenský test – slabá čárka

Mnoho žen provádí domácí těhotenský test již na samém začátku těhotenství. Často po něm sáhnou ještě před nebo krátce po zmeškané menstruaci. Ačkoli je hCG již přítomen v moči, hladiny hormonu jsou nižší, což může mít za následek pozitivní těhotenský test se slabě viditelnou druhou čárkou. Slabá čárka tedy může být známkou čerstvě začínajícího těhotenství.

Falešně pozitivní těhotenský test

Někdy se může test jevit jako pozitivní, zatímco vybledlá druhá čárka je pouze důsledkem odpařování při delším čekání na výsledek, než je doporučeno v návodu. Tato zavádějící čárka se může totiž objevit v okně výsledků, když se moč odpařuje z tyčinky. Pokud se u vašeho domácího těhotenského testu objeví slabá linie z odpařování moči, můžete si mylně myslet, že jste těhotná.

Co dělat, když vyjde slabě pozitivní těhotenský test?

Pokud existuje nejasnost ohledně toho, zda je slabá čárka známkou gravidity nebo jen důsledkem odpařování moči, nejlepším řešením je test zopakovat. Pokud je to možné, počkejte raději dva nebo tři dny, než si provedete další. Pokud jste těhotná, dáváte vašemu tělu čas na produkci většího množství těhotenského hormonu, což může vést k jasnému výsledku.

V neposlední řadě je rovněž dobré zmínit, že první těhotenský test byste měly provést ihned ráno po probuzení, kdy je přítomnost hormonu v moči nejrozpoznatelnější. Je to z toho důvodu, že po ránu je tělo vždy méně hydratované a moč je tak koncentrovanější.

Čím méně zředíte moč vypitými tekutinami, tím lépe. Rozhodně ale během dne neomezujte příjem tekutin, jelikož právě v těhotenství je dostatečná hydratace organismu důležitá. Zároveň nezapomeňte zkontrolovat výsledky ve vhodném časovém rámci, aby nedošlo k nejasnému výsledku.

Pozitivní těhotenský test: co dál?

Pokud si nejste jisté, zda je slabá čárka těhotenského testu pozitivním výsledkem, zkuste za pár dní provést další domácí test nebo si domluvte schůzku s lékařem. Váš lékař může odebrat vzorek moči nebo krve a přesněji určit, zda došlo k těhotenství. Jestliže zjistíte, že je vás těhotenský test pozitivní, zavolejte vašemu lékaři a tuto skutečnost mu oznamte.

Lékař se vás nejspíš zeptá, zda se u vás objevily nějaké potíže a pokud tomu tak není, je možné, že vás objedná na prohlídku až za dva či tři týdny od vynechání menstruace, jelikož v prvních dnech těhotenství nemusí být na ultrazvuku patrná srdeční odezva plodu. Nyní už jen zbývá tuto radostnou novinu oznámit vašemu partnerovi a je jen na vás, jakým způsobem to provedete.

Zdroje: mom4mums.cz, babyonline.cz

Ohodnoťte tento článek!