Praha 2 chce stavět dům pro seniory a lidi postižené Alzheimerem

Alzheimer centrum

Praha 2 plánuje vystavět na Vinohradech nový dům pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou. O konečné podobě domu včetně počtu míst chce vedení radnice rozhodnout v příštím roce. Stejně tak zatím městská část nezná náklady. Důvodem výstavby je nedostatek míst zejména pro lidi trpící demencí. Řekla to místostarostka Alexandra Udženija (ODS).

„V současné době jsme ve stádiu přípravy studie proveditelnosti, která nám ukáže, zda a v jaké podobě a kapacitou míst je možné dům vybudovat. Také by určila poměr mezi místy pro seniory a nemocné Alzheimerem. Místa pro lidi postižené touto nemocí chybí,“ řekla Udženija. Jen v roce 2016 radnice evidovala přes 150 žádostí o místo v takovém zařízení. V běžných domech pro seniory nejsou vhodné podmínky pro péči o lidi s Alzheimerovou chorobou.

Pro výstavbu domu vybrala radnice pozemek mezi Kunětickou a Lichnickou ulicí na Vinohradech. „Prozkoumali jsme i naše domy, že bychom je přestavěli, ale žádný z nich se pro tento projekt nehodí,“ řekla Udženija. V maximální variantě by v novém zařízení mohlo být až 150 míst. Součástí by měly být rovněž podzemní garáže. Na pozemku jsou teď tenisové kurty, které má pronajaty klub Oaza z Prahy 4. „Jedná se ale o stavební pozemek, navíc kurty nejsou příliš využívány,“ řekla Udženija.

Na kolik stavba vyjde, zatím není jasné. „Až budeme mít jasno o ceně, tak budeme řešit finance,“ řekla místostarostka. O financování projektu bude radnice jednat s hlavním městem a zároveň zjistí, zda na něj lze získat peníze z evropských fondů.

Ohodnoťte tento článek!