Praktici: Za specialisty už neschopenky vystavovat nebudeme

Praktičtí lékaři nehodlají e-neschopenky bojkotovat en bloc po vzoru zlínských lékařů, ale nechtějí už také zařizovat tuto administrativu za jiné. Podle údajů Sdružení praktických lékařů za minulý rok vystavili praktici 1 800 000 neschopenek a strávili s tím 90 000 hodin. Dělali to zdarma, a to i za své kolegy, kteří pacienta sice vyšetřili, ale s žádostí o neschopenku je odkázali právě na praktické lékaře – jak bylo doposud zvykem.

Až 50 % neschopenek praktici podle svých údajů vystavují za specialisty. „Podle zákona by břemeno této administrativní zátěže měl nést vždy ošetřující lékař, vyjma lékařů záchranné a pohotovostní služby. Nelze za tímto účelem posílat pacienta k jinému lékaři. Tím, že jsme dosud psali neschopenky za specialisty, jsme v podstatě porušovali zákon a pacienti trávili zbytečný čas na cestách mezi ordinacemi,“ zdůrazňuje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka

Po Novém roce chtějí praktici s touto praxí skoncovat. Pacienti naleznou v čekárnách ordinací informační plakát, ze kterého vyčtou, že pokud byli posláni do ordinace praktického lékaře jiným lékařem pouze kvůli vystavení neschopenky, praktik jim nevyhoví.
„Kolegové to vědí, zákon platí od roku 2006. Slýcháme od nich, že na to nemají tiskopisy, že to neumějí, ale teď se to všichni budeme učit od začátku, takže tento argument odpadá. Změna přinese zmatky, ale věříme, že během ledna se to zklidní,“ domnívá se Petr Šonka. Předseda Společnosti všeobecného lékařství Svatopluk Býma připomíná, že toto rozhodnutí je i v souladu se stanoviskem České lékařské komory. „Od začátku příštího roku budeme vystavovat e-neschopenku elektronicky, což celý systém zpřehlední. To je jeden z důvodů, proč hodláme dát vše do pořádku,“ dodává Býma.

Ohodnoťte tento článek!