Před 20 lety byl v ČR poprvé operován šedý zákal laserem

Před dvaceti lety, 20. listopadu 1998, se Česko díky odborníkům z Vojenské nemocnice v Plzni zařadilo k průkopnickým zemím v operacích očního šedého zákalu. Operatér Michal Janek z plzeňského mikrochirurgického centra Ofta totiž provedl první operaci šedého zákalu laserovým fakoemulzifikačním přístrojem v ČR, v Evropě se do té doby takto operovalo pouze v Itálii, Německu a Francii.

„Operace laserem je mnohem šetrnější než ultrazvukovou metodou, protože zůstává menší jizva. Zkalená čočka se rozpustí laserovým paprskem, vysaje se a nahradí novou nitrooční čočkou,“ řekl po operaci Janek.

Za uplynulých dvacet se operační metody i samotné přístroje výrazně proměnily. Nemocnice a oční kliniky nyní disponují lasery třetí generace. Těmto takzvaným femtosekundovým laserům k provedení bezbolestného zákroku stačí pouhých několik vteřin. „V Česku se operuje zhruba 100.000 očí ročně, ale ještě v roce 1989 to bylo pouze 11.000 očí za rok,“ řekl v březnu 2016 přednosta oční kliniky Ostrava Petr Mašek. Připomněl, že ve věku nad 75 let už má člověk takřka padesátiprocentní jistotu, že bude mít šedý zákal.

Ohodnoťte tento článek!