Před deseti lety zemřela první oběť takzvané prasečí chřipky

První oficiální obětí chřipky A(H1N1), takzvané prasečí, respektive mexické či nové, se před deseti lety, 12. dubna 2009, stala sociální pracovnice Adela María Gutiérrezová (39) ze San Luis Potosí ve středním Mexiku. Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii (epidemii velkého rozsahu zasahující v určitém období více kontinentů) této prasečí chřipky v červnu 2009, za ukončenou pak byla pandemie prohlášena v srpnu 2010. Chorobě podlehlo na 18.500 lidí.

Nový typ silně nakažlivé chřipky, obsahující geny prasečí, lidské a ptačí chřipky, zasáhl Evropu ještě koncem dubna 2009. Původně prasečí chřipkové onemocnění bylo přenosné na člověka a v dalších případech byl prokázán i přenos mezi lidmi. Po odeznění hlavního náporu byla WHO kritizována za přehánění možného nebezpečí a „rozsévání strachu“. Podle tehdejšího šéfa zdravotní sekce Rady Evropy Wolfganga Wodarga stály za vyhlášením pandemie farmaceutické firmy, které díky tomu vydělaly obří sumy na prodeji léků a vakcín.

V ČR se první případ objevil v květnu 2009 a první obětí se stala v říjnu 2009 v Karlovarské krajské nemocnici jedenatřicetiletá žena. Podle oficiálních údajů v tuzemsku do března 2010 zemřelo 102 lidí; chřipka u nich většinou zkomplikovala průběh jiné vážné nemoci.

Ohodnoťte tento článek!