Před rokem bylo dokončeno převzetí Monsanta koncernem Bayer

Převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto německým chemickým a farmaceutickým koncernem Bayer, které bylo dokončeno loni 7. června, je největší zahraniční akvizicí, jakou kdy některý z německých podniků uskutečnil. Spojení za zhruba 63 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu Kč) vytvořilo největšího světového dodavatele produktů pro zemědělskou výrobu

Chemický a farmaceutický koncern Bayer je znám mimo jiné lékem aspirin, který v roce 1896 vynalezl v laboratořích Bayeru německý chemik Felix Hoffmann. Společnost je nyní například výrobcem antikoncepce Yasminelle nebo krémů na pokožku Bepanthen. Kromě výroby léků a přípravků pro péči o zdraví působí v řadě dalších oblastí, včetně produkce osiv, ochrany plodin před škůdci a ničení plevele a v oblasti péče o zdraví zemědělských a domácích zvířat.

Americká biotechnologická společnost Monsanto je jedničkou na světovém trhu s osivy, produkuje rovněž semena pro geneticky upravované plodiny a je největším producentem geneticky modifikovaného obilí. Je také jedním z největších producentů herbicidů, pesticidů a hnojiv. V poslední době je terčem pozornosti kvůli žalobám na herbicid Roundup. Letos v březnu Federální soud ve Spojených státech rozhodl, že Roundup způsobuje rakovinu. Společnost Bayer toto tvrzení popírá.

Letos v dubnu koncern Bayer oznámil, že hodlá ve světě zrušit zhruba 12.000 pracovních míst, což představuje asi 10 procent jeho celkové pracovní síly. Snižování počtu zaměstnanců je součástí restrukturalizace, která má výrazně posílit produktivitu a ziskovost podniku po převzetí Monsanta.

Ohodnoťte tento článek!