Pro zabíjejícího německého ošetřovatele chce obžaloba doživotí

Pro muže, který je označován za zřejmě největšího mnohonásobného vraha v dějinách spolkové republiky, požaduje obžaloba doživotní vězení. Bývalý ošetřovatel Niels Högel podle ní zavraždil kolem 100 lidí. Dvaačtyřicetiletému muži, který už si nyní odpykává doživotní trest za jiné takové případy, klade v dalším procesu za vinu 97 úmrtí pacientů. Státní zástupkyně to řekla ve své závěrečné řeči před soudem v Oldenburgu na severozápadě Německa.

Högel vraždil podle obžaloby na klinice v Oldenburgu, kde pracoval od června 1999 do října 2002, a také v nemocnici v nedalekém Delmenhorstu, kde působil mezi prosincem 2002 a červencem 2005. V Oldenburgu měl podle původního názoru vyšetřovatelů na svědomí 36 životů, v Delmenhorstu dalších 64. Během procesu se ale podle státní zástupkyně Daniely Schiereckové-Bohlmannové ukázalo, že u tří vražd se vina ošetřovatele nedá prokázat.

Högel se u soudu přiznal ke 43 vraždám, a dalších pět výslovně popřel. Na zbylé případy si podle svých slov nepamatuje, nevyloučil ale, že i v nich zabíjel.

Ošetřovatel pomocí léků ovlivňujících činnost srdce přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti. Oživit se mu je ale často nepodařilo. Některé pacienty přitom oživoval během jedné noci i několikrát.

Na jeho činy se navzdory řadě indicií přišlo až v červnu 2005, kdy jedna ze zdravotních sester viděla, jak pacientovi podává lék, který nebyl předepsán. Ani tehdy ale vedení nemocnice neinformovalo okamžitě policii, a Högel tak před zatčením připravil o život ještě jednoho pacienta. Právě obrovská pochybení dvojice zdravotnických zařízení umožnila Högelovi tak dlouho zabíjet. Už v Oldenburgu přitom měli jeho kolegové k dispozici statistiku, z níž vyplývalo, že při jeho službách umírá nezvykle vysoký počet pacientů. Přes vážné podezření ale nemocnice neinformovala policii, a naopak ošetřovatele doporučila dalšímu zaměstnavateli.

Podle některých pozorovatelů je dobře možné, že ošetřovatel zabil daleko více než 100 lidí. Například v Delmenhorstu totiž mezi březnem 2003 a červnem 2005 dramaticky stoupl počet pacientů umírajících na jednotce intenzivní péče: místo zhruba 200, kteří by za běžných okolností v takto dlouhém období zemřeli, jich o život přišlo 411. U řady z nich ale už nebylo exhumací možné přezkoumat, jak přesně přišli o život, protože je jejich příbuzní po smrti nechali spálit.

Högel byl v podobných případech poprvé odsouzen na konci roku 2006, kdy za pokus o vraždu dostal několikaletý trest vězení. V roce 2015 pak byl mimo jiné za několik vražd odsouzen na doživotí.

Ohodnoťte tento článek!