Průzkum: 43 procent pacientů zapomíná brát léky na srdce

Přes 40 procent pacientů podle průzkumu zapomíná brát léky na vysoký tlak nebo cholesterol. Hrozí jim vyšší riziko infarktu nebo mozkové příhody. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se v roce 2017 podílely nemoci srdce na úmrtí 40 procent mužů a 45 procent žen. Na rizika chce upozornit projekt Srdce v hlavě.

Nejvýznamnějšími rizikovými faktory patří vysoká hladina LDL cholesterolu a vysoký krevní tlak, dále obezita, cukrovka a kouření. Riziko infarktu je až dvojnásobné u vysokého cholesterolu, až trojnásobné u vysokého tlaku. Ten trápí 43 procent dospělých Čechů a každého druhého muže. Pod kontrolou ho má jen polovina nemocných.

Doporučená hodnota systolického tlaku je pod 120 a diastolického nižší nebo rovna 80. U celkového cholesterolu v krvi je příznivá hranice do 5 milimolů na litr, do 6,5 je zvýšená a vyšší už lékaři považují za rizikovou. Častá je navíc kombinace obou onemocnění.

„Podle studie po prodělaném infarktu dál kouří 22 procent Čechů. Fyzické aktivitě se věnuje jen 15 procent z nich, evropský průměr je dvojnásobný. Obezitou trpí 46 procent pacientů,“ citoval ze studie předseda České internistické společnosti a vedoucí Centra preventivní kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Richard Češka.

Zásadní pro správnou léčbu je dodržování pokynů lékaře a správné užívání léků. Více než polovina pacientů, zejména starších, by podle průzkumu ocenila, kdyby mohli užívat méně léků. Podle Češky jim mohou lékaři předepsat léky, které v sobě kombinují více účinných látek.

Za posledních deset let podlehlo nemocem srdce přes půl milionu Čechů, jsou tak nejčastější příčinou úmrtí. V roce 2017 jim podlehlo asi 49.000 lidí, o rok dřív to bylo 48.000 a v roce 2015 pak 51.000.

Srdečnímu selhání z toho podlehlo přes 5000 lidí, infarktu kolem 4500. V Česku lékaři zachrání naprostou většinu těch, kteří se po infarktu dostanou do jejich péče. Asi třetina postižených zemře ještě před příjezdem záchranářů.

Jeden za čtyř mužů a jedna z pěti žen žijících do 85 let prodělá mozkovou mrtvici. V Česku postihne asi 40.000 lidí ročně, kolem čtvrtiny zemře. Péče o nemocné stojí asi 40 miliard korun ročně.

Ohodnoťte tento článek!