Prymula: V polovině dubna může být 15.000 nakažených koronavirem

V polovině dubna může být v ČR podle odhadů náměstka ministra zdravotnictví, epidemiologa Romana Prymuly, až 15.000 případů nákazy novým koronavirem. Nemocnice mají pro nejvážnější případy dohromady 800 lůžek, kapacity je možné navýšit až na 1500. Prymula, který je předsedou Ústředního krizového štábu, to řekl včera večer v České televizi.

„Vycházíme ze situace, která je v Německu a v tuto chvíli už i u nás, to znamená, že tady nejsou taková čísla jako v Itálii. Kapacitou systému jsme nachystáni na 800 pacientů v kritické péči, to znamená ventilovaní a pacienti na kyslíku. Tato kapacita se dá zvýšit rezervně na 1500. Přes tuto kapacitu bychom už měli vážné problémy a věříme, že se na ní nedostaneme,“ uvedl Prymula.

V Česku bylo do včerejšího večera pozitivně testováno 694 osob. Otestováno bylo více než 9400 vzorků. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, že speciální lůžka pro nakažené mají vyčlenit všechny nemocnice akutní lůžkové péče. Celkem je akutních lůžek asi 48.000. Vybavených ventilátory je podle ministerstva zdravotnictví asi 3500.

Ohodnoťte tento článek!