Recepty na příkrmy. Poradíme vám, jaké potraviny podávat už od 4 měsíců

recepty na příkrmy
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte recepty na příkrmy pro děti již od 4 měsíců? Zpočátku se dětem podávají jen některé druhy zeleniny a ovoce, s tím, že nejlepší je přidávat do jídelníčku jedno po druhém. Recepty na první příkrmy pro nejmenší děti spočívají v rozmixování 2 až 3 druhů zeleniny, zatímco od 6 měsíců můžete přidat i maso a některé další suroviny. Do jednoho roku byste se měli vyvarovat soli, cukru a jiným dochucovadlům.

První příkrmy aneb jak začít

Příkrmy by se měly dětem podávat nejdříve po ukončení 4. měsíce věku, ale vždy záleží na tom, zda matka plně kojí či nikoli. Pokud je dítě plně kojeno, s příkrmy se doporučuje začít až od 6. měsíce.

Jestliže přišel správný čas na to podávat vaší ratolesti kromě mateřského mléka také příkrmy, měli byste vědět, že je dobré začít vždy s jednou potravinou a během následujících 2 až 3 dní sledovat, zda vašemu dítěti nezpůsobuje žádné potíže.

V případě, že se neobjeví žádná negativní reakce v podobě vyrážky nebo průjmu, můžete přidávat také další potraviny a postupovat stejným způsobem. Pokud dítě některou z potravin nejprve odmítá, nedělejte si s tím příliš velké starosti a zkuste ji vašemu potomkovi nabídnout jindy nebo v kombinaci s jinou surovinou.

Jak příkrmy připravovat?

Nejlepším způsobem, jak vaší ratolesti připravíte jídlo plné vitamínů, je v páře, jelikož vařením se vitamíny z jídla ztrácejí. Rozhodně byste dětem neměli jídla dochucovat solí, pepřem, ani cukrem. Přestože vám po ochutnání příkrm možná připadá bez chuti, dětské chuťové pohárky to vnímají jinak, protože ještě nejsou na zmíněná dochucovadla zvyklé. Každý druh zeleniny má svoji specifickou chuť, která se postará o to, aby vašemu potomkovi jídlo chutnalo, nebo v některých případech naopak nechutnalo.

Zažily jste již Braxton-Hicksovy kontrakce?

Příkrmy od 4. měsíce – Jaké potraviny?

Obvykle se doporučuje začít mrkví, která dětem nejvíce chutná, protože je sladká. Pokračovat se dá například bramborem, ale sáhnout můžete i po dalších zdravých potravinách, které postupem času lze i různě kombinovat. Pro děti od 4 měsíců se doporučují zejména tyto druhy zeleniny a ovoce:

 • Mrkev
 • Celer
 • Dýně
 • Špenát
 • Kedlubna
 • Brambory, batáty
 • Jablko, hruška, banán
 • Švestky, broskve, meruňky
 • Brokolice, květák

Příkrmy od 4. měsíce – recepty

Mrkev s bramborem a špenátem

Mrkev nejprve oloupete a omyjete, poté ji nakrájíte na kolečka, zalijete vařící vodou a podusíte. Po několika minutách přidáte omyté brambory nakrájené na stejně velké kousky jako mrkve. Ve chvíli, kdy zelenina změkne, přidáte omyté listy špenátu. Následně můžete měkké suroviny rozmačkat, případně rozmixovat. Přidat můžete také vývar z kmínu nebo fenyklu.

Brokolicové pyré s bramborem

Nejdříve brokolici omyjete a poté ji zalijete vařící vodou a podusíte. Po několika minutách přidáte na stejně velké kousky nakrájené brambory. Směs můžete následně rozmixovat nebo propasírovat.

Mrkev s bramborem a zeleným hráškem

Oloupanou a opláchnutou mrkev opět nakrájíte na kolečka, zalijete vařící vodou a podusíte. Následně přidáte na kousky nakrájené brambory spolu s omytými kuličkami hrachu. Zeleninovou směs můžete rozmixovat nebo přepasírovat.

Jablečno-hruškové pyré

Jablka a hrušky omyjete, přičemž nezapomeňte vykrojit jejich jádřince. Následně nakrájíte jablko i hrušku na malé kousky. Nakrájené kousky povaříte, dokud nezměknou. Jakmile je ovoce měkké, ovoce rozmixujete. Přidat můžete rýžovou mouku na zahuštění.

Další recepty můžete připravit obdobným způsobem kombinací výše uvedených potravin. Oblíbené recepty zahrnují například mrkev s bramborem a špenátem, kedlubničky s fenyklem, dýňové pyré s bramborem nebo jablkem. U prvních příkrmů je vhodné vždy potraviny propasírovat či rozmixovat.

Masozeleninové příkrmy – recepty

Od ukončeného 6. měsíce věku můžete vašemu dítěti do jídelníčku přidat maso a některé další suroviny. Mezi vhodné potraviny od 6 měsíců patří tyto:

 • Banán, jablko, hruška, meruňka, broskev, borůvky, švestky
 • Mrkev, karotka, červená řepa, hrášek, cuketa, dýně, čočka
 • Květák, brokolice, špenát, kedlubna
 • Brambory, batáty
 • Kaše pšeničné, pohankové, rýžové
 • Vejce
 • Maso kuřecí, krůtí, králičí, telecí, libové hovězí

Hledáte recepty na příkrmy se zeleninou a masem? Vyzkoušejte následující dětské recepty.

Květákový mozeček s bramborem a kuřecím masem

Jako první dejte vařit kuřecí maso, ze kterého použijete i vývar. Květák a brambory nakrájejte na malé kousky a povařte je v kuřecím vývaru. Jakmile ingredience změknou, rozmačkejte je vidličkou a přidejte kuřecí maso.

Červená řepa s rýží a krůtím masem

Červenou řepu očistěte a dejte ji vcelku nebo nakrájenou vařit do vody, dokud nezměkne, tedy asi jednu hodinu. Spolu s řepou si odděleně uvařte rýži a maso. Na závěr vše smíchejte, rozmixujte a výsledkem bude chutné pyré sytě červené barvy.

Krůtí se zeleninou

V tomto receptu budete potřebovat brokolici, mrkev, petržel a krůtí maso. Zeleninu oloupejte, omyjte a následně dejte vše společně s masem do tlakového hrnce asi na 60 minut. Na závěr ingredience rozmixujte a je hotovo.

Polévka s kuřecím masem

Na polévku s kuřecím masem budete potřebovat samozřejmě kuře a dále růžičku květáku, mrkev, brambor a pórek. Kuřecí maso dejte vařit do vody a přidejte k němu oloupanou mrkev a pórek. Ingredience vařte zhruba 45 minut, dokud maso nebude měkké. Poté maso a mrkev odeberte a ve vývaru povařte v něm nadrobno nakrájený květák a brambor. Následně přidejte nakrájené maso a vše rozmixujte.

Recepty na příkrmy od 10. měsíce

Od 10 měsíců věku dítěte můžeme výše uvedené recepty obohatit o některé potraviny, nicméně do jednoho roku věku se nedoporučuje používat žádná dochucovadla, včetně soli a cukru. Potraviny již není nutné mixovat, ale stačí je nakrájet na malé kousky.

Od 10. měsíce můžeme přidat tyto potraviny

 • Libové vepřové maso
 • Čerstvé máslo
 • Bílé pečivo
 • Termizované sýry (Palouček, Lučina, apod.)
Recepty na příkrmy. Poradíme vám, jaké potraviny podávat už od 4 měsíců
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 2 hlas/ů