Ředitel WHO: Ebola je veřejný nepřítel číslo jedna

Ebola je veřejný nepřítel číslo jedna, řekl dnes při zahájení každoročního shromáždění Světové zdravotnické organizace (WHO) její ředitel Tedros Adhanom Ghebreyesus. Při svém projevu také vyzval k jednotnému postupu v boji proti epidemii v Kongu, kde podle agentury AFP od loňského srpna nemoci podlehlo asi 1160 lidí. Ebola patří mezi nejobávanější nemoci na světě.

„Setkal jsem se s prezidentem Demokratické republiky Kongo i se zástupci opozice, mluvili jsme společně o opatřeních, která jsou nutná v boji proti současnému rozpuku nemoci, protože ebola si nevybírá strany, je to veřejný nepřítel číslo jedna,“ prohlásil Ghebreyesus.

„Pokud se nesjednotíme a epidemii nezastavíme, riskujeme, že se nákaza rozšíří a přijde nás daleko dráž,“ dodal.

Konžské úřady vyhlásily epidemii cholery ve dvou provinciích na východě země loni v srpnu. V regionu ale působí řada ozbrojených skupin, které lékařům a humanitárním pracovníkům komplikují práci. Mezi místním obyvatelstvem také panují o nemoci různé pověry a zdravotníci kvůli nim často čelí násilným útokům.

„Od letošního ledna se staly desítky útoků na zdravotnické organizace v provincii Severní Kivu,“ upřesnil šéf WHO. „Každý útok poskytuje viru výhodu a brání zasahujícím lékařům v práci,“ dodal.

Ghebreyesus také naznačil, že se dohodl s Radou bezpečnosti OSN na zesílení činnosti v rámci celého systému OSN. Uznal však, že ebola není jediným naléhavým problémem, s nimž se teď svět potýká.

Současná epidemie eboly je na území Konga desátou a dosud nejvážnější od roku 1976. Na kontinentě ji zatím překonává pouze epidemie z let 2014 až 2016, při níž zemřelo více než 11.000 lidí převážně v Libérii, Sieře Leone a Guineji.

Ebola je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Virus poškozuje cévy, a způsobuje tak vnitřní i vnější krvácení.

krn spr

Ohodnoťte tento článek!