První příznaky těhotenství. Jak poznat, že jste v tom už před vynecháním menstruace?

Pokoušíte se o dítě a jste příliš netrpělivá na to, abyste čekala, až se změna vašeho stavu projeví v moči? Vnímejte své tělo. To se totiž začne měnit krátce po oplodnění a o probíhající těhotenství může informovat dříve než domácí test. Problém je, že většina těhotenských příznaků je shodná s těmi předmenstruačními, a tak jim žena často nevěnuje zvláštní pozornost.

Ačkoli lze těhotenství odhalit domácím testem, ne každá žena je dostatečně trpělivá, aby čekala do vynechání pravidelné menstruace, kdy se těhotenský hormon poprvé projeví v moči. Ještě předtím proto hledá první známky gravidity na svém těle. A to jí mnohdy opravdu napovídá. Příznaky těhotenství v prvních dnech však mohou být nejasné, většina z nich je navíc shodná s těmi, které předcházejí blížící se menstruaci. Stejně tak může začátek těhotenství probíhat bez příznaků.

Příznaky těhotenství

Kdy se objeví první příznaky těhotenství? Obvykle kolem 14. dne po oplodnění, tedy těsně před očekávanou menstruací. Právě proto jsou velmi pravidelně zaměňovány za premenstruační syndrom. O jaké symptomy se obvykle jedná? Nejčastěji jsou to tyto:

  • citlivá prsa,
  • bolest v břiše a křeče,
  • únava,
  • špinění,
  • nevolnost,
  • citlivý nos,
  • změna hlenu,
  • časté močení.

Citlivá prsa

Ve většině případů jsou to právě prsa, která o sobě dají vědět jako první. Budoucí maminky nejčastěji popisují zvláštní pnutí, brnění či zvýšenou citlivost bradavek. Některé ženy mají prsa bolestivá na dotek. Za těmito pocity stojí hormony progesteron a hCG, které se v těle začínají tvořit ihned po zahnízdění embrya do děložní stěny. Oba tyto hormony mají za úkol zvětšit objem krve, což způsobí, že se prsa zvětší a začnou být těžší než obvykle.

Trápila vás v začátku těhotenství bolest prsou?

Bolest v břiše a křeče

Mezi rané příznaky těhotenství patří rovněž bolest břicha anebo píchání v podbřišku. Začátek těhotenství tak některé ženy přibližují pocitu, který mívají před menstruací. Tyto křeče však neznačí odlupování a odchod děložní sliznice, ale přípravu dělohy na masivní růst, který ji v následujících devíti měsících čeká.

Únava

Mezi příznaky těhotenství první dny po oplodnění patří bezpochyby únava. Únava se může dostavit už 14. den po oplození vajíčka. A není se čemu divit. V ženském těle přeci jen začíná růst nový život a k tomu je zapotřebí velké množství energie. Z počátku těhotenství může za vyčerpáním stát rychle rostoucí hladina progesteronu. Pocit vyčerpání obvykle ustupuje se začátkem druhého trimestru. Znovu se však objevuje na konci těhotenství, kdy o sobě dává vědět kvůli zvyšujícímu se objemu a nepohodlí během spánku.

Špinění

U některých žen se objevuje takzvané implantační krvácení, a to zhruba 11. až 12. den po oplodnění. Toto krvácení je velmi slabé a má podobu špinění, které trvá jeden až dva dny. A proč k němu dochází? Bývá způsobeno zahnizďováním oplozeného vajíčka v silně prokrvené děloze. Jedná se tedy o zcela přirozený proces, kvůli kterému si budoucí maminky nemusejí dělat starosti. Navštívit lékaře by pak měly v případě, že se krvácení vyskytuje i v průběhu těhotenství, zvláště doprovázejí-li ho také bolesti.

Nevolnost

Nevolnost, která bývá v některých případech doprovázena také zvracením, pronásleduje velkou část těhotných žen. Ačkoli se první známky nevolnosti většinou objeví až zhruba měsíc po oplodnění, mohou se v některých případech ozvat i trochu dřív. A ačkoli se v případě těhotenství skloňuje nevolnost hlavně se slovem ranní, paradoxně ji žena může pociťovat kdykoli během dne. Častokrát bývá spojena s pocitem hladu, s jídlem nepříjemný pocit často odezní. A jak dlouho tento příznak těhotenství trvá? Obvykle do konce prvního trimestru.

Citlivý nos

Z vůně, která vám dříve byla příjemná, se vám najednou dělá špatně? Během těhotenství je to naprosto běžné. Citlivý nos totiž patří mezi rané příznaky těhotenství. Důvodem je rychle rostoucí hladina estrogenů a také zvětšující se objem krve v těle.

Změna hlenu

Mezi nejranější příznaky těhotenství patří také změna hlenu, který je vylučovaný z děložního hrdla. V počátku těhotenství je ho totiž více než obvykle. Ve velmi raném stádiu je navíc řídký a kluzký. Působením progesteronu pak postupně houstne. Hlen by měl mít světlou barvu, může se však vyskytnout i hnědavý výtok.

Časté močení

Mysleli jste si, že častější močení během těhotenství je zapříčiněno jen roztahující se dělohou, která tlačí na močový měchýř? Kdepak. Frekvence návštěv toalety se totiž zvyšuje už v prvních týdnech těhotenství. Může za to zvyšující se hladina hormonu hCG.

Další těhotenské příznaky

Mezi další nejasné příznaky těhotenství, které se mohou vyskytnout už před vynecháním menstruace, patří:

Příznaky mimoděložního těhotenství

Může se stát, že oplozené vajíčko do dělohy nedoputuje a usadí se jinde, nejčastěji v jednom z vejcovodů. Tím vznikne mimoděložní těhotenství, stav, který se musí řešit operativně, a to co možná nejrychleji. Protože kromě toho, že není možné plod donosit, je žena také přímo ohrožena na životě. Pokud by se špatně uhnízděné embryo neodstranilo, došlo by k prasknutí vejcovodu a žena by mohla vykrvácet.

Zapeklité v tomto případě je, že mimoděložní těhotenství pozná až lékař. Veškeré projevy jsou totiž stejné jako u klasické gravidity. Žena pociťuje pnutí v prsou, únavu, dojde k vynechání menstruace a výsledkem je rovněž pozitivní test.

Příznaky zamlklého těhotenství

Jak už název napovídá, zamlklé těhotenství je takové, během kterého se plod v děloze přestane vyvíjet a odumře. Žena přitom necítí žádné obtíže. Lékaři tento stav řadí do skupiny samovolných potratů. Na rozdíl od nich, se v tomto případě tělo nedokáže mrtvého plodu samo zbavit. Nepozná totiž, že se již dále nevyvíjí.

Ženy, které zamlklé těhotenství zažily tak neměly absolutně žádné příznaky jakýchkoliv obtíží v podobě krvácení či bolestí břicha. Naopak se u nich i nadále vyskytovaly běžné těhotenské projevy, jako je například nevolnost nebo bolest prsou. Problém většinou odhalí až lékař na běžné kontrole. Dobrou zprávou však je, že zamlklé těhotenství většinu žen nikdy nepostihne. Zažije ho přibližně jedno procento z nich.