Rozšíření nároku na pomůcky pro postižené poslanci asi upraví

Poslanci zřejmě budou upravovat novelu rozšiřující okruh zdravotně postižených lidí, kteří mají nárok na dotaci na takzvané zvláštní pomůcky. Sněmovní zdravotnický výbor navzdory tomu doporučil podle záznamu jednomyslně předlohu schválit. Návrh by také zvýšil příspěvek na nejvíce nákladné pomůcky, jako jsou šikmé a svislé zvedací plošiny.

Pozměňovací návrh ohlásil na základě odborných debat hlavní autor novely Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Je potřeba ještě zpřesnit zařazení jednotlivých diagnóz do zákona,“ uvedl. V některých skupinách se podle něho zúží. Úpravu chce Kaňkovský představit v garančním sociálním výboru nebo při druhém čtení na plénu.

Na příspěvek by mohli mít podle původní verze novely nově nárok lidé s těžkým omezením pohyblivosti kvůli postižení cév v nohách a kvůli oběhové nedostatečnosti při onemocnění srdce. Žádat o dotaci by mohli i lidé s prokázaným těžkým poškozením plicních funkcí. Dotace by mohla zahrnovat například plošiny, rampy, schodišťové sedačky a elektrické skútry.

Dotaci na nejnákladnější pomůcky novela zvyšuje o 100.000 korun na půl milionu korun. „Současná realita u zmíněných pomůcek je taková, že buď žadatel získá nějaký další příspěvek na pořízení od některé z nadací, nebo si prostě tuto pomůcku nemůže dovolit,“ napsali v důvodové zprávě předkladatelé z řad KDU-ČSL, ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN.

Bez těchto pomůcek se postižení, na něž by se měl zákon nově vztahovat, podle předkladatelů neobejdou. Rozpočtové dopady novely odhadli autoři na 73 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek!