RTR: V USA se koronavirus potvrdil už u dvou milionů lidí

koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Ve Spojených státech se potvrdil koronavirus již u více než dvou milionů lidí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vlastní statistiky. USA jsou podle absolutních čísel zdaleka nejvíce zasaženou zemí na světě, v souvislosti s komplikacemi covidu-19 tam zemřelo již přes 112.000 osob.

Jednotlivé americké státy v posledních týdnech začaly uvolňovat ochranná opatření a znovu otevírat tamní ekonomiku. S tím podle Reuters souvisí mírný nárůst denního počtu hlášených případů, který nyní země zaznamenává po pěti týdnech poklesu. Současný vývoj však může být také důsledkem soustavného zvyšování testovací kapacity. USA zaznamenaly 5. června rekord, když tamní laboratoře zpracovaly 545.690 vzorků za den.

Podle tamních zdravotnických úřadů se první případ koronaviru objevil v zemi v lednu, prvního milionu potvrzených nálezů SARS-CoV-2 země dosáhla 28. dubna. V červnu se průměrný denní nárůst zatím pohybuje kolem 21.000 nakažených, zatímco v dubnu to bylo 30.000 a v květnu 23.000.

Experti nyní s obavami sledují, zda do vývoje pandemie nepříznivě nezasáhne současná vlna protestů proti rasismu a policejní brutalitě. I přesto, že na mnoha místech stále platí společenské restrikce, vyšly v posledních 14 dnech do ulic desítek měst statisíce lidí. Ačkoliv řada z nich nosí roušky, lékaři upozorňují, že riziko šíření nákazy je v takových podmínkách značně vysoké.

V USA nyní vyjdou každý den pozitivní asi čtyři až sedm procent provedených testů. Světová zdravotnická organizace přitom upozorňuje, že by země neměly rušit ochranná opatření, dokud nebude tento údaj pod hranicí pěti procent alespoň 14 dní v řadě. Na vrcholu pandemie v dubnu bylo v USA pozitivních 25 až 50 procent všech prováděných testů.

Ohodnoťte tento článek!