Šéf unijní diplomacie žádá nezávislé vyšetření původu pandemie

Původ pandemie covidu-19 bude nutné nezávisle vědecky vyšetřit. V příspěvku zveřejněném v dnešním vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung to napsal vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell. Čínu vyzval, aby převzala svůj díl odpovědnosti v boji s pandemií.

„Nezávislé vědecké vyšetřování původu pandemie bude rovněž nezbytné,“ napsal v příspěvku Borrell. Čínu vyzval, aby se nezříkala „své role a zodpovědnosti úměrné své váze“.

Přispět by podle šéfa unijní diplomacie Čína měla nejen k boji s pandemií a hledání vakcíny proti covidu-19, ale také k oživení světového hospodářství. Borrell rovněž Peking vyzval, aby se k přidal k Bruselu a odpustil významnou část dluhů rozvojovým zemím, které důsledky pandemie těžce postihly.

Koronavirus SARS-CoV-2 se na konci loňského roku začal šířit v čínském městě Wu-chanu, odkud se následně dostal do celého světa. Nemoc covid-19, kterou virus způsobuje, si vyžádal na světě již více než 300.000 životů.

Spojené státy i některé evropské země v minulosti Čínu za postup v boji s koronavirem kritizovaly. Vyčítají jí mimo jiné, že údajně dlouho zatajovala skutečný stav věcí. Peking to popírá a tvrdí, že byl po celou dobu vývoje epidemie v zemi nanejvýš transparentní.

Ohodnoťte tento článek!