Senát asi podpoří úhradu léčebného konopí z veřejného pojištění

24. 7. 2019 7:56
přidejte názor
Autor: Redakce
Senát nejspíš podpoří úhradu léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění, avšak ne v plné výši. Doporučil mu to jeho zdravotnický výbor v rámci novely o léčivech. Zároveň odmítl poslaneckou snahu zavést takzvaný chráněný systém pro distribuci léčiv do lékáren. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) by to nevyřešilo problém s nedostatkem některých léků, který je dán spíše výpadky v jejich výrobě.


Vládní novela má v duchu původního záměru zejména zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta. Výbor na tom nic nezměnil. Horní komora novelu projedná do konce tohoto týdne.

Pojišťovny podle novely mají platit z 90 procent cenu 30 gramů léčebného konopí pro jednoho pacienta. Případné vyšší množství konopí až do 180 gramů by podléhalo souhlasu revizního lékaře. Výbor odmítl návrh senátora Marka Hilšera z klubu Starostů na stoprocentní úhradu. Podle ministerstva zdravotnictví by plná úhrada 180 gramů měsíčně na jednoho pacienta vyšla na 1,3 miliardy korun ročně, zatímco přijaté většinové hrazení bude stát pro 3000 pacientů kolem 200 milionů korun ročně.

Dávka 30 gramů měsíčně na pacienta je podle ministra průměrná spotřeba. Podle kritiků pacienti spotřebují dvoj až tronásobné množství za měsíc. Vojtěch nevyloučil do budoucna změnu. "Ten zákon nejsou Mojžíšovy desky, něco, co tu bude natrvalo," řekl.

Pacientů, kteří užívají léčebné konopí, v Česku přibývá. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali přes pět kilogramů konopí, loni za celý rok to bylo 447 pacientů a 4,8 kilogramu předepsaného konopí. Podle odborníků ale chybí data o úspěšnosti léčby, zejména u rakoviny. Konopí se předepisuje i lidem s roztroušenou sklerózou a AIDS. Většina pacientů je má na chronickou bolest, na níž nezabírají jiné léky.

Výbor se drtivou většinou postavil v souladu s ministerstvem zdravotnictví proti úpravě poslance KSČM Daniela Pawlase, který se týkal zajištění dostupnosti léčiv. Podle poslance by se každý distributor léčivých přípravků mohl v dobrovolně převzaté povinnosti veřejné služby zavázat k zásobování lékáren do dvou pracovních dnů od obdržení objednávky. O zachování této úpravy marně žádal prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Ošetřující lékaři a lékárníci, ale i zdravotničtí záchranáři budou mít podle novely v návaznosti na elektronické recepty přehled o všech lécích, které má pacient předepsané. Lékový záznam by mohl zamezit duplicitnímu předepisování léků nebo předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky. V jejich důsledku zemře asi 200 lidí ročně, další skončí v nemocnicích. V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech. Pacientům dá předloha právo zakázat vstup lékařům do databáze jejich léků.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?