Senát bude schvalovat další zákony kvůli epidemii koronaviru

Senát dnes bude schvalovat další zákony kvůli epidemii koronaviru. Má rozhodnout o státní záruce za komerční úvěry pro malé a středně velké podniky. Probrat má prodloužení výplaty příspěvku pro živnostníky, kterým vláda ve svých opatřeních nařídila přerušit činnost. Senátoři mají posoudit i zvýšení plateb státu za jeho pojištěnce do zdravotního pojištění. Senátní výbory doporučily všechny tři úpravy schválit.

Státní záruka 150 miliard korun se bude týkat komerčních úvěrů pro firmy s nejvýše 500 zaměstnanci. Ty by tak celkem mohly od bank získat na obnovu své činnosti po epidemii koronaviru 500 miliard korun. Další úprava stanoví, že živnostníci budou dostávat jednorázový příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu až do zrušení všech opatření, která je omezují.

Platby státu za jeho pojištěnce do veřejného zdravotního pojištění se asi zvýší ve dvou krocích. Od června vzrostou o 500 korun měsíčně a od příštího roku o dalších 200 korun z nynějších 1067 korun za měsíc.

Senátoři mají posoudit také novely o ochraně spotřebitele, o obecní policii nebo o oceňování majetku, které Sněmovna schválila počátkem března.

Ohodnoťte tento článek!