Senát dnes vybírá děkana Lékařské fakulty OU, kandidáti jsou dva

Akademický senát Lékařské fakulty Ostravské univerzity dnes vybírá adepta na děkana. O funkci se uchází dva kandidáti – vedoucí katedry kraniofaciálních oborů a přednosta Otorinolaryngologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Pavel Komínek a někdejší děkan fakulty Arnošt Martínek.

Definitivní slovo bude mít rektor univerzity Jan Lata, kterému akademici svůj závěr předloží. Lata od listopadu dočasně lékařskou fakultu vede. Řešila se tak složitá personální situace, kdy nejmladší lékařskou fakultu v zemi ovládali dva děkani zároveň.

Nestandardní situace na Lékařské fakultě v Ostravě trvala od léta. Po rozhodnutí soudu se do čela fakulty mohl vrátit někdejší děkan Pavel Zonča, kterého akademický senát fakulty kvůli výhradám odvolal v roce 2016. V tu chvíli ale už byl novým děkanem Martínek. Po Zončově návratu tedy byli ve funkci děkani dva.

Následovala série kroků, které měly situaci vyřešit, nakonec se ale patový stav uzavřel až koncem října, kdy Zončovi vypršel mandát a Martínek odstoupil.

Zonča bývá spojován s bývalým ředitelem nemocnice Evženem Machytkou. Stáli za personálními změnami v nemocnici, při nichž byli v krátké době odvoláni čtyři přednostové. Jejich odvolání musí podepsat společně právě ředitel a děkan fakulty. Vztahy mezi nemocnicí a fakultou se za fungování Zonči s Machytkou výrazně zhoršily.

Ohodnoťte tento článek!