Situace, která se může vymknout kontrole. Co dělat v případě těžké alergické reakce?

V současné době trpí nějakou formou alergie zhruba každý třetí Čech. A bohužel se zdá, že bude hůř. Podle odborníků z ČSAKI, VZP a ÚZIS ČR by se počet alergiků měl v roce 2025 vyšplhat až na polovinu celé tuzemské populace. Přijít do styku s někým, kdo je na něco alergický, tak bude čím dál tím snazší. O to důležitější proto bude, aby lidé věděli, jak se zachovat v případě, když u někoho nastane těžká alergická reakce. V takových chvílích totiž může jít o každou minutu, ba dokonce vteřinu.

Vyjmenovat, na co vše může být člověk alergický, by zřejmě vydalo na několik samostatných článků. Od prachu po laktózu, od koček po slunce, od včelího píchnutí po pyl. Možností jsou vskutku stovky, možná tisíce.

Samotná alergie je de facto nepřiměřenou reakcí lidského organismu, respektive jeho imunitního systému na podnět pocházející z vnějšího prostředí. Jak velká tato reakce může být, je individuální. U každého jedince je tomu jinak, přičemž odlišná pochopitelně může být i doba, po kterou organismus takto neadekvátně reaguje. Existují alergie, s nimiž člověk zápasí celý svůj život, ale jsou tu i takové, které postupem času – ať už díky účinné léčbě, nebo jednoduše samy od sebe – odezní.

2Alergická reakce na slunce

Alergická reakce kůže na sluneční záření

Alergie na slunce bývá spojena s chvílemi, kdy je lidský organismus vystaven větší dávce slunečního záření, než na který bývá zvyklý. Zpravidla se tak stane například na dovolené u moře či na horách. Projevuje se nejčastěji svědivým zarudnutím pacientovy pokožky a mokvajícími pupínky.

V zásadě lze rozlišit tři typy alergických reakcí spojených, respektive pramenících z nadměrného se vystavení slunečním paprskům, a sice polymorfní světelná erupce, takzvané Mallorca akné a fotoalergické a fototoxické reakce.

V případě prvního typu bývají nejvíce postižena místa, která jsou slunci vystavena trvale, tedy například obličej, krk, ruce nebo lýtka. V důsledku reakce začne kůže svědit, případně se dostaví kopřivka. To vše přitom v řádu několika hodin.

U typu číslo dva, jak už ostatně sám název napovídá, pak začnou pacientovi na těle vyskakovat pupínky podobné akné.

Třetí forma je spjata s užitím nějaké fototoxické látky, která by sama o sobě člověku nebezpečná nebyla. Ke komplikacím může dojít až tehdy, vystaví-li se dotyčný přímému slunečnímu záření. Typicky se tak děje například ve chvíli, kdy se pacient léčí antibiotiky nebo zkonzumuje některé vybrané potraviny (jedná se především o citrusové plody, celer, potažmo fíky). A jak tedy tyto alergické reakce řešit?

  • Protože je způsobí vždy jeden a samý činitel, a sice slunce, je nejdříve ze všeho nutné, aby se postižený vystavoval slunečnímu záření co možná nejméně.
  • Jestliže se pacient nemůže v případě těžší reakce dostavit neprodleně k lékaři, sáhněte po takzvaných antihistaminikách. V tomto ohledu se mezi nejoblíbenější léky řadí výrobky Zyrtec, Claritin, potažmo Xyzal. Pamatujte nicméně na to, že všechna volně prodávaná antihistaminika jsou určena pouze k potlačení akutních projevů alergie a není vhodné je užívat dlouhodobě. Pokud se pacientův stav během tří dnů nezlepší, poraďte se o jejich dalším užívání s lékařem.
  • Mokvající pupínky je možné zasypat dětským pudrem.
  • Snažte se pacientovu kůži chladit studenými obklady, neboť by se tak měla snížit intenzita svědění.
  • Doporučuje se omezit používání parfémů, kolínské či osvěžujících kapesníčků.
  • Chraňte postižená místa oblečením, po koupání ve slané vodě a pobytu na slunci by se dotyčný měl osprchovat. A pokud příznaky během pár dní nepoleví, měl by vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Ohodnoťte tento článek!