Šlapal píše ministrům kvůli financování center duševního zdraví

Náměstek jihomoravského hejtmana Marek Šlapal (ČSSD) se obává, jak bude zajištěno financování center duševního zdraví po roce 2019 po ukončení pilotních projektů na jejich vznik. Napsal proto otevřený dopis ministryni práce a sociálních věcí Michaele Maláčové (ČSSD) a ministru zdravotnictví Vojtěchu Adamovi (ANO), v němž žádá odpovědi na otázky ohledně financování. Požaduje také vyvrácení spekulací, že se budou prodávat budovy a pozemky dosavadních psychiatrických léčeben.

Jižní Morava má jedno centrum duševního zdraví. Vzniklo letos v půli roku. Na rok a půl má 15 milionů korun. V zemi by mělo být pět center, krom Prahy třeba i na Vysočině. Do tří let by mělo vzniknout 30 center. Cílem je dostat psychicky nemocné z velkých ústavů domů, úkolem psychiatrických a sociálních pracovníků center je docházet za duševně nemocnými domů do jejich prostředí, aby předešli nutnosti jejich návratu do zdravotnického zařízení a dlouhodobé hospitalizace.

Podle Šlapala kraj podporuje reformu psychiatrické péče a vytvořil koncepci ohledně péče o psychicky nemocné. Díky spolupráci kraje s Fakultní nemocnicí Brno a sdružením Práh vzniklo centrum duševního zdraví, které vstoupilo do pilotního projektu ministerstva zdravotnictví. Kraj chce usilovat o vznik dalších center, na jižní Moravě by mohla být tři.

Současná síť má 23 pracovníků, podle Šlapala jsou roční náklady na jeden úvazek kolem 600.000 korun. „Rád bych znal vyjádření, jak bude zajištěno následné financování výše uvedených úvazků, které jsou nyní financovány z rozvojových projektů. Bohužel, dosud není zřejmé, jak bude zabezpečena podpora těchto klientů po skončení rozvojových projektů,“ uvedl Šlapal v dopise.

Chce vysvětlení i ohledně možného prodeje léčeben. „Dostávají se ke mně varovné informace, že budovy a pozemky dosavadních léčeben rozeseté po celé republice by měly být rozprodány. Můžete tyto spekulace potvrdit, nebo vyvrátit?“ ptá se ministrů hejtmanův náměstek. Pokud nebude jasné další financování, nemůže Šlapal podpořit vznik dalších center, protože by vše musel platit kraj. „Mělo by se to přitom platit z úspor pojišťoven, které nebudou platit za pobyty v ústavech,“ dodal Šlapal.

Ohodnoťte tento článek!