Slovensko nezahájí reformu nemocnic, ministryně nabídla funkci

Slovensko zatím nezahájí velkou reformu nemocnic, od které si vláda slibovala zlepšení péče o pacienty. Kabinet návrh stáhl z programu schůze sněmovny. Krátce předtím, než měli o materiálu po odkladech poslanci hlasovat, to oznámil místopředseda parlamentu Béla Bugár. Ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská odpoledne uvedla, že kvůli neshodám se stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) nabídla rezignaci. Premiér Peter Pellegrini chce, aby ministryně zůstala v úřadu.

Kalavská nezískala pro reformu podporu ani celé vládní strany Směr-SD expremiéra Roberta Fica, která ji do funkce navrhla. Reforma počítala s vytvořením různých typů nemocnic, které by měly předepsány určitý okruh výkonů. Zároveň by byly stanoveny lhůty pro operace, aby na ně pacienti dlouho nečekali. Parametry poskytované péče by stanovoval stát a nikoliv zdravotní pojišťovny, které z vybraných povinných odvodů platí náklady na péči.

„Z důvodů, že máme mnoho ideových rozporů (se Směrem-SD), bych ráda nabídla svou funkci panu premiérovi,“ řekla odpoledne Kalavská, která není členkou Směru-SD. Dodala, že sama nesouhlasila s tím, aby vláda návrh reformy nemocnic z jednání sněmovny stáhla.

Pellegrini v prohlášení reagoval, že se s Kalavskou setká ve čtvrtek. Ocenil její práci v čele ministerstva zdravotnictví a vyjádřil přesvědčení, že by Kalavská měla zůstat ve funkci.

Ministryně řekla, že Slovensko nemá čas jenom na dílčí změny ve zdravotnictví. „Je nevyhnutelné něco dělat s ústavní a s ambulantní péčí. Doufám, že tento materiál si osvojí další vláda a něco se zdravotnictvím udělá,“ uvedla Kalavská. Doplnila, že zemi už v roce 2025 budou kvůli nedostatku personálu hrozit problémy při zajištění zdravotní péče o pacienty.

Návrh reformy fungování nemocnic schválila vláda na konci září, jen pět měsíců před nadcházejícími parlamentními volbami. Už tehdy se ale také z řad samotné koalice objevily vůči návrhu reformy kritické hlasy, a to v obavě z rušení nemocnic a z toho, že téma zasáhne do předvolební kampaně.

Sám Pellegrini sice reformu nemocnic podpořil, jeho stranický šéf a expremiér Fico se jí veřejně naopak nezastal. Fico dříve svou podporu podmínil tím, že návrh bude předložen v podobě ústavního zákona. To se ale nestalo. Schválení ústavního zákona ve sněmovně by si vyžadovalo také hlasy opozičních poslanců.

Slovensko v parametrech kvality poskytování zdravotní péče zaostává za vyspělými státy západní Evropy. Řadí se například mezi země, kde je nejvyšší počet úmrtí, kterým by bylo možné předejít včasnými a efektivními zdravotnickými postupy.

Ohodnoťte tento článek!