Slovensko zaznamenalo loni nejvíce nových případů nakažených HIV

Na Slovensku bylo loni po předchozím meziročním poklesu zjištěno nejvíce pacientů nakažených virem HIV od začátku sledování v roce 1985. Země ale patří v EU k zemím s nejnižším výskytem nákazy tímto virem. Vyplývá to z údajů slovenského ministerstva zdravotnictví a hygieniků. V Česku nových případů nakažených HIV loni naopak ubylo.

V minulém roce přibylo na Slovensku 102 nových případů nakažených občanů země a cizinců. Ve srovnání s rokem 2017 to představuje nárůst o více než dvě pětiny. V závěru prosince úřady evidovaly celkově 1072 případů nákazy virem HIV.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Podle odborníků včasným odhalením nemoci a léčbou lze předejít rozvinutí viru HIV v nemoc AIDS.

„Slovenská republika patří v posledních letech k členským státům Evropské unie s nejnižším ročním výskytem HIV infekce. Ovšem v posledním desetiletí sledujeme vzestupný trend ve výskytu nových případů infekce HIV,“ uvedli slovenští hygienici.

Podle slovenského ministerstva zdravotnictví hlavně muži se nakazí HIV stále v nižším věku. Za riziko šíření infekce úřad označil lidi bez domova a migrující občany Slovenska.

V České republice počet lidí nově nakažených virem HIV byl loni nejnižší za posledních sedm let. Meziročně klesl téměř o pětinu na 208 lidí.

Ohodnoťte tento článek!