Soud nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele VoZP je neplatné

Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) Karla Šteina v září 2016 je neplatné. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Šteina policie obvinila v souvislosti s veřejnými zakázkami pojišťovny. VoZP je třetí nejmenší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven. Proti rozhodnutí soudu se chce pojišťovna odvolat, sdělil ředitel odboru komunikace a marketingu pojišťovny Josef Křivánek.

Štein už v době odchodu tvrdil, že odvolání bylo nezákonné. Podle serveru ho správní rada odvolala zejména díky hlasům zástupců z ministerstva obrany a financí, které vedlo hnutí ANO. Zástupci zdravotnického resortu, tehdy ve správě ČSSD, se na protest zasedání neúčastnili.

„Bývalý generální ředitel Štein byl poprvé odvolán 23. září 2016. Dne 7. srpna 2017 podal žalobu k Městskému soudu Praha na určení neplatnosti rozhodnutí Správní rady VoZP ČR o jeho odvolání. Důvodem neplatnosti mělo údajně být, že SR nebyla usnášeníschopná. Právoplatně a nezpochybnitelně, a to uznává i Karel Štein, byl odvolán 25. listopadu 2016,“ uvedl Křivánek. Vracet se podle něj proto Štein nemá kam. Více se do vynesení pravomocného rozsudku pojišťovna nechce vyjadřovat.

Policie letos v dubnu navrhla obžalovat čtyři lidi obviněné v souvislosti se zakázkami pojišťovny, podle dřívějších informací je mezi nimi i Štein. Policisté je viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, jednoho také z přijímání úplatků a zbývající tři z podplácení. Štein, který vedl pojišťovnu od roku 2009, vinu popřel a obvinění označil za absurdní.

Loňská kontrola ze strany ministerstev zdravotnictví a financí, která se zaměřila na hospodaření v letech 2011 až 2016, odhalila v pojišťovně nedostatky v zakázkách, smlouvách a revizním systému. Mimo jiné ukázala, že pojišťovna vyplatila za právní služby, na které nevypsala výběrové řízení, přes 25 milionů korun, i když měla svůj vlastní právní odbor. Podobná byla zjištění i u ekonomického a ICT poradenství. Ministerstvo financí podalo kvůli oběma případům trestní oznámení.

Ohodnoťte tento článek!