Soud odstranil překážku, která bránila rozsudku v Dbalého kauze

Vynesení rozsudku ve druhé části korupční kauzy někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého již nestojí nic v cestě. Pražský vrchní soud zamítl obě stížnosti spoluobžalovaného bývalého právníka nemocnice Romana Žďárka. ČTK to zjistila z justiční databáze. Žďárek si stěžoval na své vzetí do vazby a také na to, že předsedkyně soudního senátu zamítla jeho námitku, že je podjatá.

Verdikt měl původně padnout v srpnu, znemožnily to však stížnosti Žďárka, kterého pražský městský soud krátce předtím poslal do vazební cely kvůli obstrukcím při hlavním líčení. Případ, který se soud snažil projednat už od jara roku 2017, tak po zdravotních omluvenkách Dbalého postihly další průtahy. „Nyní už nic nebrání tomu, aby byl rozsudek vyhlášen v naplánovaném termínu, tedy 10. října,“ řekla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Obžaloba tvrdí, že lékař Dbalý přijal za nezákonné uzavírání nemocničních smluv v letech 2008 až 2011 úplatky v celkové výši 12 milionů korun. Na zmanipulování jednoho z okruhů zakázek se podle státního zástupce podílel i Žďárek: jeho sdružení vyhrálo tendr, ačkoliv nenabídlo nejnižší cenu. Dbalý údajně do hodnoticí komise nominoval mimo jiné Žďárkovu blízkou známou.

Státní zástupce požaduje pro Dbalého devítileté vězení a peněžitý trest 15 milionů korun. Pro Žďárka navrhl čtyřleté odnětí svobody a 2,5 milionu. Citelné peněžité tresty chce i pro další čtyři obžalované. Nemocnice požaduje, aby jí Dbalý, Žďárek a účetní Emílie Bialešová společně uhradili škodu 49,5 milionu korun. Obžalovaní vinu odmítají.

Dbalý byl v první větvi kauzy zmanipulovaných nemocničních zakázek nepravomocně odsouzen k devíti letům vězení a k propadnutí majetku. Obžalobě čelí ještě ve třetí části případu. Pražský městský soud sice toto jeho stíhání zastavil pro neúčelnost, vrchní soud však minulý týden rozhodnutí zrušil a věc vrátil k dalšímu projednání.

Ohodnoťte tento článek!