Soud zablokoval nařízení Bílého domu proti potratům

Federální soud v americkém státě Washington ve čtvrtek zablokoval nařízení vlády, které státním klinikám pro plánované rodičovství zakazuje posílat klientky na potraty. Rozhodnutí Bílého domu mělo začít platit koncem příštího týdne. Předběžné opatření washingtonského soudu má platnost pro celé Spojené státy až do vynesení pravomocného verdiktu.

Podle dekretu prosazovaného prezidentem Donaldem Trumpem by americké státní kliniky nesměly nabízet klientkám přerušení těhotenství jako metodu plánovaného rodičovství. Odpůrci potratů jsou přesvědčeni, že program kontroly porodnosti by se neměl hradit z peněz daňových poplatníků.

Trump se už ve volební kampani zavázal, že zastaví státní dotace organizaci Planned Parenthood (Plánované rodičovství), která poskytuje zdravotní péči těhotným ženám včetně interrupcí. Ještě v roce 2017 uvolnil Kongres částku 286 milionů dolarů (6,6 miliardy korun) na program kontroly porodnosti a zdravotní péče poskytované zejména ženám s nízkými příjmy.

„Soudní rozhodnutí umožňuje klinikám po celé zemi poskytovat kvalitní zdravotní péči ženám,“ komentoval zablokování vládního dekretu ministr spravedlnosti státu Washington Bob Fergusson. Obdobný verdikt hodlá podle agentury Reuters brzy vyhlásit soud v Oregonu, na který se kvůli nařízení vlády obrátilo dvacet států USA. Další dvě stížnosti projednávají soudy v Kalifornii a Maine.

Soud zablokoval nařízení Bílého domu proti potratům
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů