Soud zrušil Trumpem podporované nařízení ohledně potratů

Americký federální soud dnes zrušil nové nařízení podporované Bílým domem, které mělo umožnit lékařům, že mohou kvůli svému náboženskému přesvědčení či z morálních důvodů odmítnout provést interrupci či jiný zákrok. Nařízení mělo začít platit 22. listopadu. Soudce Paul Engelmayer v New Yorku verdikt vynesl poté, co žalobu na americké ministerstvo zdravotnictví kvůli opatření podalo 19 států a distrikt hlavního města i několik zdravotnických organizací, uvedla agentura AP.

Podle generální prokurátorky státu New York Letitie Jamesové se proti nařízení ohradili proto, že jde o „nezákonný pokus umožnit poskytovatelům lékařské péče otevřeně diskriminovat a odmítnout poskytnout potřebnou zdravotní péči pacientům“, to vše na základě náboženského či morálního přesvědčení poskytovatelů péče. „Zdravotní péče je základní právo, které by nikdy nemělo být předmětem politických her,“ dodala.

Jak uvedl soudce Engelmayer, nařízení je v rozporu s ústavou, protože umožňovalo ministerstvu zdravotnictví zadržet miliardy dolarů určené pro nemocnice či další poskytovatele zdravotní péče, kteří se opatření odmítli podřídit. Ve svém 147stránkovém verdiktu soudce také uvedl, že opatření je svévolné a v rozporu s federálními zákony.

Nařízení bylo podle AP reakcí na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten v květnu 2017 podepsal exekutivní příkaz, ve kterém nabádá ministra spravedlnosti, aby vydal opatření týkající se ochrany náboženských svobod ve federálním právu.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedla, že její úřad a ministerstvo spravedlnosti nyní rozhodnutí soudce Engelmayera zkoumají.

Ohodnoťte tento článek!