Soudy v cizině podle Diag Human uznaly nároky firmy ve sporu s ČR

Soudy v Rakousku a Německu podle firmy Diag Human uznaly její nároky ve sporu s českým státem kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Podle prohlášení firmy byla v Rakousku zahájena exekuce majetku České republiky. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová sdělila, že se Diag Human snaží obejít dřívější rozhodnutí soudů. Ministerstvo dosud všechny nároky firmy odmítalo. Firma po státu požaduje 14,5 miliardy korun.

„Aktuální postup společnosti Diag Human v Rakousku a Německu není ničím jiným než snahou, obejít dosavadní rozhodnutí mnoha zahraničních soudů, mimochodem i těch rakouských, která zakázala výkon rozhodčího nálezu z roku 2008,“ sdělila Štěpanyová.

Ministerstvo také odmítá výklad firmy, podle níž nejsou proti těmto novým rozhodnutím přípustná odvolání a procesní námitky. „Tyto soudy rozhodovaly pouze na základě informací od společnosti Diag Human, aniž by se ČR mohla k věci vyjádřit,“ doplnila mluvčí. Opravné prostředky jsou podle ní garantovány evropským nařízením.

Podobně jako nově Rakousko a Německo, rozhodla podle firmy už dříve Belgie a Lucembursko. Částka, kterou i s úroky firma po ČR požaduje, nyní činí 14,5 miliardy. Podle ministerstva se ale jedná o finanční limit závazný pro lucemburské banky dotčené obstavením českých účtů. Ministerstvo už dříve uvedlo, že obstavením účtů nebyly dotčeny žádné finanční prostředky. Česko podle firmy v roce 2017 začalo z Lucemburska stahovat svá aktiva, což prošetřovala i lucemburská prokuratura, tvrdí Diag Human.

Diag Human se s Českem řadu let pře kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, kterým arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc už byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky. Diag Human se dále v několika zemích soudí s Českem o náhradu za údajně ušlý zisk.

Ohodnoťte tento článek!