Soutěž MPO vyhrál projekt na zvýšení kapacity testů na covid-19

koronavirus
Zdroj: Shutterstock

V hackathonu Hack the Crisis, který pořádaly státní agentura CzechInvest a ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), zvítězil projekt DIANA Biotechnologies. Jeho cílem je přispět k výraznému zvýšení kapacity ultracitlivých testů na onemocnění covid-19. Odborná porota jej vybrala z 15 finálových startupů. Zároveň si odnesl cenu sympatie od hlasujících na sociálních sítích. Za první místo získal tři miliony korun. S finanční odměnou odešlo sedm dalších soutěžících. Rozdělili si deset milionů korun. Finále se uskutečnilo včera večer v pražském prostoru WeWork.

DIANA Biotechnologies vyvíjí automatizované řešení pro testování přítomnosti nového typu koronaviru v klinických vzorcích, založené primárně na všeobecně používané ultracitlivé metodě izolace ribonukleové kyseliny a následné kvantifikace pomocí RT-PCR metody. Soupravy firmy mají vysokou citlivost detekce, jedna instalace umožní analýzu až 1500 vzorků denně. Díky vlastní produkci klíčových součástek bude firma schopna poptávku pokrýt bez závislosti na zahraničních zdrojích.

Společnost dokončila vývoj a nyní pracuje na klinickém prověření souprav. Poté bude možné metodu využívat v laboratořích. Firma má již dohodu s distributorem, získala objednávky z Polska, jedná o dodávkách na Blízký východ. Firma pracuje i na vývoji dalších testovacích metod.

Druhé místo obsadili vynálezci z Českého vysokého učení technického, kteří s tuzemskými a evropskými dodavateli součástek vytvořili masově vyrobitelný plicní ventilátor. Získali dva miliony korun. Na třetím místě s výhrou jeden milion korun skončil projekt Active nano filtres against covid-19. Speciální nanofiltry jsou přizpůsobeny jako součást roušek. Po krátkém ozáření světlem z nich lze eliminovat mikroorganismy.

Ohodnoťte tento článek!