Středočeské nemocnice mají dostat 38 mil.Kč na investiční akce

Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští radní, schválit to ještě musejí zastupitelé. Jde o projekty zařazené do zásobníku na letošní rok, na něž kraj přispívá z rozpočtu, informovala Helena Frintová z krajského úřadu.

Kladenská nemocnice má dostat osm milionů korun na vybudování oddělení následné intenzivní péče a kolínská deset milionů korun na rekonstrukci čtvrtého a pátého patra objektu gynekologie. Mladoboleslavské nemocnici kraj přispěje 3,4 milionu Kč na pokračující modernizaci protialkoholní záchytné stanice a 6,5 milionu na rekonstrukci centrálních operačních sálů. Příbramská nemocnice získá desetimilionový příspěvek na dodávku zdravotnické technologie a nábytku pro gynekologické oddělení.

Hejtmanství loni do nemocnic investovalo 513 milionů korun, na provozních dotacích jim poslalo 96 milionů Kč. Letos chce oblastním nemocnicím přispět na investice celkem 261 milionů korun a provozní dotace nebudou podle dřívějšího rozhodnutí kraje žádné.

„Středočeský kraj na rozdíl od minulosti dává přednost investicím do nemocnic oproti financování jejich běžného provozu. Jejich hospodaření by mělo být vyrovnané. Kraj tak může více investovat do zlepšení podmínek pro pacienty i personál, do nových přístrojů a do úspor energií,“ uvedl radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO).

Hospodaření čtyř z pěti středočeských oblastních nemocnic loni skončilo podle předběžných údajů v plusu. Výjimkou je zařízení v Kladně, které vykázalo ztrátu 76 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek!