Středočeští záchranáři testují přístroje urychlující ideální péči

Středočeští záchranáři testují přístroje urychlující určení diagnózy a podání léků přímo v terénu. Jde o moderní typ ultrazvuku a přenosný laboratorní analyzátor. Podle ředitele středočeské záchranné služby Jiřího Knora by tato zařízení mohla jednou být ve všech vozech záchranné služby.

Ultrazvukový přístroj pomáhá lékařům i záchranářům dosáhnout vyšší úspěšnosti zavedení kanyly, laboratorní analyzátor do tří minut stanoví příčinu například při náhlé zástavě oběhu, bezvědomí a podobně. Od stanovení diagnózy se odvíjí nejen okamžité podání správných léků, ale také rozhodnutí o transportu do vhodné, případně specializované nemocnice, řekl na dnešní tiskové konferenci vedoucí lékař pro vědu a výzkum středočeské záchranky Roman Škulec.

„Svěření ultrasonografie do rukou záchranářů-nelékařů je ojedinělým krokem nejen v České republice, ale i v Evropě. Představuje výrazný vývojový posun v oblasti přednemocniční neodkladné péče obecně,“ uvedl Škulec. Klinická studie, kterou středočeská záchranka zpracovala, prokázala, že kromě vyšší úspěšnosti i bezpečnosti zavedení kanyly za použití ultrazvukového přístroje i záchranáři-nelékaři jsou schopni tuto proceduru používat bez časového prodlení ve srovnání s obvyklým postupem. „Letos začal systematický výcvik středočeských záchranářů se zájmem o tuto metodu,“ dodal Škulec.

Posádkám středočeské záchranky aktuálně slouží v terénu devět ultrazvukových přístrojů a jeden analyzátor pro biochemické rozbory. Zavádění přístrojů mezi vybavení bude postupně pokračovat, chystá se výzkumný projekt na pořízení dalších zařízení.

Pokud je posádka přístrojem vybavena, uplatní jej při vyšetření ve stovkách případů ročně. Moderním ultrazvukem lze na místě výjezdu vyšetřit například i srdce a další orgány. Zájem o nová zařízení i know-how už projevila například i pardubická záchranná služba.

Ohodnoťte tento článek!