Studenti zdravotnických škol mohou usilovat o ocenění Hartmann School Awards

Společnost Hartmann, Unie zaměstnavatelských svazů a vydavatelství Mladá fronta společně daly vzniknout cenám, které si kladou za cíl ocenit aktivitu nadějných a ambiciózních studentů nelékařských zdravotnických škol. „Chceme, aby sestry byly do svého oboru zapálené, přemýšlely o jeho budoucnosti, přicházely s novými nápady a posouvaly tak české zdravotnictví kupředu,“ řekl při zahájení prvního ročníku soutěže prezident Unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký.

Organizátoři počítají s tím, že se soutěže zúčastní studenti především vyšších ročníků nelékařských zdravotnických škol. Se svými pracemi a prezentacemi se mohou přihlašovat do 1. října. Posoudí je dvě poroty a 15. listopadu budou vyhlášeny výsledky. Vítězové se mohou těšit na věcné i zážitkové ceny.

Kromě motivace stávajících studentů k činorodosti a rozvíjení jejich kritického myšlení si soutěž klade za cíl stát se součástí dlouhodobé snahy zvýšit prestiž nelékařských zdravotnických oborů a povědomí veřejnosti o povolání sestry i dalších zdravotnických oborů. Prezident UZS Jiří Horecký zdůraznil, že Hartmann School Awards zapadají do již existující mozaiky aktivit se obdobnou ambicí, kam patří například kampaň Studuj zdrávku, kterou unie připravuje spolu s Ministerstvem zdravotnictví a odbory nebo soutěž Sestra roku, kterou pořádá vydavatelství Mladá fronta ve spolupráci se společností Hartmann.

Podle prezidentky České asociace sester Martiny Šochmanové jsme v uplynulém období zjistili, nakolik je fungující zdravotnictví pro společnost klíčové. „Pokud lidé nebudou zdraví, nebude fungovat ani ekonomika. Jsou to spojené nádoby, a proto je důležité uznání těch, na kterých zdravotnictví stojí,“ míní Šochmanová. Spolu s hlavní sestrou při Ministerstvu zdravotnictví Alicí Strnadovou proto vítají jakoukoli aktivitu, která může zvýšit zájem mladých lidí obor studovat, a hlavně v něm i zůstat. „Tím že spojí síly různé instituce, vzdělavatelé, ministerstvo, soukromé firmy, může se nám podařit zvýšit počty studentů. Každá taková aktivita, je chvályhodná,“ dodává Strnadová.

Podle Jana Civína, manažera Governmental Affairs ve společnosti Hartmann si dnes všichni uvědomujeme, že sestry jsou pilířem českého zdravotnictví. „Důležité je, aby prestiž sester, která během koronaviru stoupla, byla udržitelná. To je jeden z hlavních důvodů, proč se těchto aktivit účastníme. Navíc kdo má děti, ví, že ty jsou dnes aktivní na sociálních sítí, ale když mají připravit prezentaci, tak selhávají. Byl bych rád, kdyby tento projekt naučil studenty vnímat situaci kolem sebe a přicházet s vlastními myšlenkami.

Ohodnoťte tento článek!