Studie: V Brazílii se koronavirus šířil už v čase karnevalů

Koronavirus se v Brazílii šířil již začátkem února, tedy o několik týdnů dříve, než úřady nákazu potvrdily u prvního člověka. V tomto čase přitom v zemi vrcholilo období karnevalů, při němž se miliony Brazilců účastní bujarých oslav na ulici. Ve své nové studii to uvedl tamní výzkumný ústav Fiocruz, informovala dnes agentura AFP.

Nákaza se podle výzkumníků začala v Brazílii šířit v prvním únorovém týdnu. Úřady přitom oznámily první nález SARS-CoV-2 u muže navrátivšího se z Itálie až 26. února.

Virus tedy v zemi byl už v období kolem popeleční středy, kdy končí v mnoha brazilských městech karnevaly, při nichž se po několik dní shromažďují tisíce lidí na ulicích. Nákaza se tak podle ústavu začala přenášet mezi Brazilci již předtím, než tamní úřady začaly zavádět ochranná opatření.

Nová studie tak podle jejích autorů ukazuje, jak těžké je kdekoliv vystopovat původ nákazy. Ke společenským restrikcím je podle ní rovněž nutné přistoupit nejpozději poté, co se podaří zaznamenat první importované případy nákazy v zemi.

Ochranná opatření začali zavádět jako první guvernéři státu Rio de Janeiro a Sao Paulo několik dní před oznámením prvního zemřelého v zemi, ale až několik týdnů po oficiálním nálezu SARS-CoV-2 v Brazílii.

První úmrtí spjaté s onemocněním covid-19 ohlásily brazilské úřady 17. března. Od té doby v souvislosti s nákazou v zemi zemřelo téměř 12.000 lidí, koronavirus se prokázal již u více než 172.000 Brazilců. Podle odborníků však oficiální statistiky rozšíření nákazy v zemi silně podhodnocují.

Ohodnoťte tento článek!