SÚKL schválil nový způsob mražení ženských vajíček

Novou metodu mražení ženských vajíček schválil brněnské reprodukční klinice Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Nová metoda až o polovinu snižuje riziko, že při rozmražení dojde k poškození vajíček, uvedla klinika v tiskové zprávě.

Možnost uchovat svá vajíčka na pozdější dobu využívají v České republice například ženy, které se chystají podstoupit onkologickou léčbu. Ta může pozdější otěhotnění přirozenou cestou zkomplikovat. Až dosud reprodukční kliniky k uchování oocytů využívaly uzavřený systém mražení, kdy se vajíčka nedostala do přímého kontaktu s tekutým dusíkem, SÚKL teď schválil metodu otevřeného mražení.

„Na klinice v Ostravě jsme provedli roční studii, kdy jsme porovnávali obě metody při mražení více než 900 oocytů. Výsledky prokázaly někdy až o 50 procent vyšší spolehlivost a vyšší kvalitu vajíček po jejich rozmražení při otevřené metodě,“ uvedl ředitel klinik Reprofit v Brně a Ostravě Jonáš Vokřál.

Pokud se žena rozhodne svá vajíčka zamrazit, čeká ji proces, na jehož konci lékaři odeberou v průměru pět až 12 vajíček. Zmrazená mohou vydržet až desítky let.

„Lidské vajíčko je velká buňka s vysokým obsahem vody. Při zamrazování vajíčka vytváří voda krystalky ledu, které jej mohou nezvratně poškodit. Proto se molekuly vody opatrně nahrazují kryoprotektanty. To jsou látky, které mají schopnost za extrémně nízkých teplot tuhnout a nezvětšují přitom svůj objem,“ popsala metodu otevřeného mražení embryoložka Markéta Filová.

Podle ní je tento postup v zahraničí běžně používaný, v Čechách se mu dosud kliniky vyhýbaly kvůli možnému riziku kontaminace. Studie ale toto riziko nepotvrdila.

Možnost zmražení spermií nebo vajíček využívá podle odborníků stále více lidí. „Muži se jistí proti případnému zhoršení spermiogramu v pozdějším věku, ženy si nechávají mrazit vajíčka v mladém věku, kdy bývají ještě kvalitní. Nejsou pak tolik pod tlakem, když si rodičovství plánují do pozdější doby. Častým důvodem mražení bývá nadcházející onkologická léčba mladých pacientek,“ uvedl Tomáš Vrána z ostravské reprodukční kliniky.

Ohodnoťte tento článek!