SÚKL: Výrobci zdravotnických prostředků stihli termín přehlášení

4. 7. 2019 8:39
přidejte názor
Autor: Redakce
Výrobci zdravotnických prostředků podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) stihli termín pro přehlášení svých produktů. Více než 300 jich během června nahlásilo 9455 výrobků, sdělila mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Firmy musely znovu nahlásit ústavu své výrobky, které chtěly nechat dál hradit z veřejného zdravotního pojištění. Bylo to podmínkou novely zákona platné od letošního roku.


"Tato čísla odpovídají počtu aktivních subjektů a aktivních zdravotnických prostředků před jejich přeohlašováním," uvedla Peterová. Všechna ohlášení SÚKL zveřejní na úřední desce 10. července. Neohlášené prostředky pak ústav vyřadí ze seznamu hrazených a ztratí tak úhradu ze zdravotního pojištění.

Změna je součástí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která od ledna upravila systém proplácení zdravotních pomůcek na poukaz. Jde širokou škálu výrobků, které může pacientovi předepsat lékař, od obvazů a vatových tamponů, přes kompresní punčochy, ortézy, berle, chodítka a protézy, brýle, paruky, pomůcky pro diabetiky a naslouchátka až po vozíky pro handicapované nebo bionické protézy.

Zákon musel být upravený kvůli ústavní stížnosti senátorů, protože podle nich systém umožňoval pojišťovnám, aby si samy určovaly, jestli a v jaké výši pomůcku uhradí. Podle senátorů to zasahovalo do práv pojištěnců i výrobců pomůcek. Soud uvedl, že to bylo v rozporu s právem na bezplatnou zdravotní péči.

Nově si podle novely základní parametry úhrady stanoví přímo výrobci tím, že svůj produkt zařadí do skupiny podobných výrobků se stejnou úhradou. Stát bude řešit jenom chyby, na které mohou upozornit zdravotní pojišťovny, konkurenti nebo SÚKL. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že jich budou nejvýše jednotky procent. Úspory si úřad slibuje od pravidelných revizí cen jednotlivých kategorií.

Nyní stojí zdravotnické prostředky asi 6,5 až sedm miliard korun ročně z veřejného zdravotního pojištění, které má celkem k dispozici kolem 320 miliard. Náklady vlivem novely podle ministerstva mírně vzrostou. Pojišťovny naopak ušetří asi několik stovek milionů korun ročně na zrušeném příspěvku na dioptrické brýle.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?