Svatoanenská nemocnice v Brně otevře centrum pro dárce krve

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně bude mít od pondělí odběrové centrum pro dárce krve. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Dosud tam lidé krev darovat nemohli, nemocnice odebírala pouze takzvané autotransfuze od pacientů, kteří se chystali na operaci a krev darovali sami sobě. Nemocnice také musela krev nakupovat.

První dárci mohou přijít do prvního podzemního podlaží (-1) budovy B1 v pondělí od 6:30 do 10:30. „Odběrové centrum bude zatím fungovat jednou týdně, a to každé pondělí v uvedeném čase. Dárci se mohou telefonicky objednat na čísle 543 182 190,“ uvedla Lipovská. Časem jsou v plánu dva odběrové dny v týdnu. Nemocnice chystá změnu i na webových stránkách, kde bude například barometr stavu zásob krve.

V říjnu se spustí také elektronické objednávání. „Často se nám stávalo, že lidé přišli nebo volali, že by rádi darovali krev. Protože naše nemocnice sídlí v centru Brna, bylo to pro ně mnohdy jednodušší než jezdit jinam,“ uvedla primářka Krevní banky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Jarmila Celerová. Nejvíce krve odebírá Fakultní nemocnice Brno, která má transfuzní stanici v Bohunicích, jež jsou od centra vzdálené několik kilometrů.

Dalším důvodem zřízení odběrového centra u svaté Anny je také fakt, že nemocnice v případě potřeby musela krev nakupovat z jiných zdravotnických zařízení. „Rádi bychom vybudovali síť aktivních dárců, kteří nám pomohou pokrýt potřebu krve v případech větších operací či zákroků. Budeme za každého dárce moc rádi, já sám jsem krev daroval pravidelně, mám to v plánu i v naší nemocnici,“ uvedl ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.

Ohodnoťte tento článek!