Tálibán zrušil zákaz působení pracovníků MVČK v Afghánistánu

Islamistické hnutí Tálibán zrušilo svůj zákaz působení Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) v Afghánistánu a přislíbilo zaručit bezpečnost jeho pracovníků při humanitární práci v oblastech pod svou kontrolou. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení mluvčího Tálibánu Zabiulláha Mudžáhida.

Vedení Tálibánu uvalilo zákaz na MVČK a Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) v dubnu. Nařídilo jim, aby ukončily svou činnost v oblastech pod kontrolou Tálibánu s poukazem na blíže neupřesněné podezřelé incidenty během očkovacích kampaní. Obě organizace také hnutí obvinilo z toho, že se nedrží svého deklarovaného poslání.

„Islámský emirát obnovuje dřívější bezpečnostní záruky pro MVČK v Afghánistánu a instruuje všechny mudžáhidy, aby otevřeli cestu pro aktivity MVČK a dbali na bezpečnost jeho zaměstnanců,“ citoval Reuters z Mudžáhidova prohlášení. O působení WHO v Afghánistánu se v něm mluvčí Tálibánu, který se označuje za Islámský emirát v Afghánistánu, nezmiňuje. MVČK poskytuje zdravotnickou podporu v Afghánistánu už přes 30 let. Humanitární skupiny působící v zemi zdůrazňují, že se nestavějí na žádnou stranu, MVČK je podle Reuters obzvláště znám svou neutralitou v konfliktech.

Ohodnoťte tento článek!